- Advertisement -

TAG

Greqia

Çështja e kufirit detar, media greke zbulon diskutimin sekret Rama-Erdogan në Ankara

Kryeministri Rama ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Greqi, pak ditë pasi takoi në Ankara edhe Presidentin Erdogan. Pavarësisht deklaratave të liderëve gjatë takimeve...

Çështja e detit/ Idrizi: Shqipëria ka bërë një marrëveshje të fshehtë me Greqinë

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi dërgimi i çështjes së detit në një Gjykatë ndërkombëtare, duhet të ishte bërë me referendum. I ftuar në "5 pyetjet...

Meta: Kush bën lojra me “Detin” do mbajë përgjegjësi, Rama i ka bërë bisht çështjes

Presidenti i Republikës Ilir Meta në një intervistë për gazetaren Matilda Mcini ka komentuar çështjen e Detit dhe atë të Gjykatës Kushtetuese. Meta thotë se...

Italia me shifra të larta koronavirusi, mijëra infektime dhe qindra viktima, Greqia në të njejtat ujëra

Ministria e Shëndetësisë së Italisë ka bërë publike shifrat e fundit sa i përket situatës së koronavirusit në vend. Gjatë 24 orëve të fundit janë...

Greqia do të vaksinojë edhe minoritarët në Shqipëri

Greqia ka nisur injektimin e vaksinave të para. Por mësohet se qevria në këtë vend ka vendosur që edhe minoritarët grekë që jetojnë në...

Futet në fuqi zgjerimi me 12 milje në Jon, Greqia: E kemi të drejtën tonë!

Hyn në fuqi dekreti presidencial i Greqisë për zgjerimin me 12 milje në detin Jon. Ministria e Jashtme greke ka lëshuar një deklaratë në...

Për mbrojtjen e stafit në kufi, Greqia propozon bërjen e testit COVID para kontrollit të pasaportave

Greqia ka propozuar që kontrolli shëndetësor në pikat kufitare me Shqipërinë dhe vendet e tjera kufitare të kryhet përpara kontrollit të pasaportave. Kjo mase pritet...

Greqia nis nesër vaksinimin: Kush e merr i pari injeksionin

Greqia mori mbrëmë dozat e para të vaksinës kundër koronavirusit dhe duket se nuk po humb kohë për të filluar vaksinimin. Autoritetet greke raportojnë se vaksinimi...

Greqia shtrihet me 12 milje në Jon, tërbim në Turqi: Radhën e kanë ishujt përballë nesh

Këshilli i Lartë i Shtetit të Greqisë miratoi sot dekretin për zgjerimin e Hapësirës Ekskluzive Ekonomike nga 6 deri në 12 milje në detin Jon. Vendimi...

Greqia shtyn hapjen e Kapshticës deri më 14 dhjetor: Asnjë hyrje-dalje deri në këtë datë

Greqia shtyn hapjen e pikës kufitare të Kapshticës dhe 10 ditë të tjera. Autoritetet greke kanë vendosur hapjen e saj më 14 dhjetor. Lajmi bëhet...

Latest news

70 vjetori i vrasjes pa gjyq të 22 intelektualëve, Basha: Kujtesë që të mbrojmë rrugën tonë evropiane

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përkujtuar ditën e sotme, 70-vjetorin e vrasjes pa gjyq të 22 intelektualëve nga diktatura. Në një postim në...

U qëllua me armë në Athinë, shqiptari lëvizte me antiplumb e lëndë narkotike me vete

Mediat në Greqi raportojnë detaje të reja rreth shqiptarit që u qëllua mbrëmjen e së premtes me armë zjarri në Athinë . Sipas raportimeve, shqiptari...

Plas sherri për vendin e parkimit, i riu acarohet keq dhe qëllon në ajër

U konfliktuan për vendin e parkimit, kapet dhe shoqërohet nga Policia, 18-vjeçari që qëlloi në ajër me një armë të dyshuar zhurmuese. Policia e Kukësit,...

Goditi djalin me thikë, arrestohet 63-vjeçari në Tiranë

Një 63-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi ka goditur me thikë djalin e  tij. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme pas...

“Monstra” në Shkup/ PDIU: E drejta për protestë është thelbësore në demokraci

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet ka reaguar për protestën kundër vendimit për rastin “Monstra” në Shkup. Përmes një reagimi, PDIU shprehet se e drejta për tubim...
- Advertisement -