- Advertisement -

TAG

genocidi grek mbi shqiptarët e Çamërisë

Shpëtim Idrizi thirrje “rilindasve të kuq”: Mos bëni të njëjtin gabim për 75 vjet se mërzitet kryeministri grek (film)

Në promovimin e librit "Shtegtim nëpër Shqipërinë e Jugut: Çamëria", të autorit Ibrahim Daut Hoxha, kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi i bëri thirrje për pashallarët...

Çështja Çame, çështje e të Drejtave të Njeriut

Nga Nexhat Merxhushi 10 Dhjetori është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut. Në këtë Ditë të Shenjtë për gjithë botën demokratike mund të themi ...

Përse Çamëria historikisht nuk ka qenë tokë e Greqisë?/ Çfarë shkruante revista “Vatra Shqiptare” në 1941-in

memorie.al publikon një studim të panjohur për Çamërinë të botuar në revistën “Vatra Shqiptare” që nxirrte Radio-Tirana në vitin 1941, i cili është bazuar mbi...

Genocidi grek mbi shqiptarët e Çamërisë/ Nexhat Merxhushi rrëfen ç’ka mban mend nga periudha e përgjakshme

Mijëra çamë bëjnë në muajin qershor peligrinazhin e përvitshëm, në përkujtim të vuajtjes dhe sakrificës. Ky ritual zë vend në Qafë Botë, aty ku...

Qershori i çdo shqiptari

Nga Alketa Ipeku (Dine) Qershori i çdo shqiptari. Për të gjithë shqiptarët e komunitetit çam , qershori është muaji i tyre. Muaji i kujtesës historike. Muaji...

75-vjetori i genocidit grek mbi shqiptarët e Çamërisë/ PDIU fton të gjithë shqiptarët në pelegrinazhin e përvitshëm

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet së bashku me Shoqatën Çamëria do të marshojnë drejt varrezave të Kllogjerit, atje ku prehen eshtrat e popullsisë çame të...

Latest news

510 raste të reja me Covid-19 dhe 20 viktima në Greqi

20 pacientë në Greqi kanë humbur jetën nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit rezultuan pozitiv 510 persona,...

Aksident në aksin Fushë Krujë-Kamzë, furgoni përfundon në kanal

Një aksident ka ndodhur  mbrëmjen e së shtunës në aksin Fushë Krujë-Kamzë, pranë fshatit Tapizë. Raportohet se në aksident u përfshinë një autovetur dhe...

Itali/ 16,310 raste pozitive për Covid-19 dhe 475 viktima në 24 orë

Italia ka regjistruar sot 16,310 raste pozitive për Covid-19. Autoritetet e Shëndetit në vend njoftuan po ashtu se brenda ditës humbën jetën si pasojë e...

14 viktima dhe 361 raste të reja me Covid në Maqedoninë e Veriut

14 persona kanë humbur jetën nga Covid në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë orëve të fundit janë realizuar 2,176...

Letra e ambasadës franceze për Ramën, Basha: Sulmet ndaj BE dhe vendeve anëtare nuk mbulojnë dot dështimin e tij

Kreu i PD, Lulzim Basha ka dënuar dhe i ka cilësuar të turpshme sulmet e Ramës ndaj BE dhe vendeve anëtare për vaksinën ndaj...
- Advertisement -