- Advertisement -

TAG

FMN

“Më shumë se 27% të PBB të ardhura”, FMN: Nevojat vjetore për financime të Shqipërisë kërkojnë edhe një buxhet tjetër

Nevojat buxhetore të Shqipërisë për të financuar funksionet publike janë sa dyfishi i mundësive reale që gjenerohen nga të ardhurat. Rishikimi i fundit i kushteve...

FMN: Covid-19 goditi ekonominë shqiptare, paketa e ndihmës për qytetarët më e ulëta në Ballkan

Është publikuar raporti i FMN për Shqipërinë, lidhur me ndikimin që pati pandemia globale e koronavirusit. Në raport thuhet se Covid-19 goditi dhe dëmtoi ekonominë...

FMN parashikon rënie me 7.5% të ekonomisë në Kosovë, Covid pasoja të mëdha

Fondi Monetar Ndërkombëtar në një deklartë tregon se pandemia ka goditur fort ekonominë e Kosovës. FMN parashikon një rënie ekonomike me 7.5% në Kosovë gjatë...

FMN: Borxhet e prapambetura u rikthyen, Shqipëria nuk ka kapacitet për monitorimin e PPP-ve

Shqipëria ka bërë përpjekje të mëdha për të hartuar rregullore dhe ligje që e forcojnë transparencën dhe minimizojnë rrezikun fiskal për financat publike, por...

Shqipëria i ka borxh botës 8.2 miliardë euro, gati gjysmën e ka marrë qeveria

Në fund të muajit mars të vitit 2020, Borxhi i Jashtëm Bruto (BJB) i Shqipërisë shënon një vlerë prej rreth 8.2 miliardë euro, sipas...

Ekspozimi i vendeve më të dobëta/ Pse shtetet e Europës Qendrore dhe Lindore janë më të rrezikuara

Teksa virusi ka ndalur aktivitetin në të gjithë botën, tani pyetja është se sa do të përkeqësohen gjërat. Më 14 prill, FMN paralajmëroi se...

Tabaku publikon raportin e fundit të FMN: Qeveria është tërhequr nga dy projekte skandaloze

Ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku, ka publikuar raportin e fundit të FMN, ku sipas saj, thuhet se qeveria është tërhequr nga dy projekte skandaloze, ligji...

PD publikon të dhënat e zyrtare: Shqipëria e fundit në Europë për ndihmën ekonomike

Nënkryetari i PD-së, Edmond Spaho ka reaguar lidhur me të dhënat e FMN. Përmes një postimi në facebook, Spaho shkruan se FMN nxjerr zbuluar deklaratat...

Shtohen fondet financiare mbështëtese për frenimin e pandemisë dhe krizës ekonomike globale

Akademik, prof.Anastas Angjeli (Reflektojnë FMN dhe B.Boterore) Në frymën e një kordinimi dhe rakordimi, dje Ministrat e Financave, Guvernatoret e Bankave Qendrore nga Grupi i 20...

Basha takim me shefin e FMN-së: Opozita ka plan për ta nxjerrë vendin nga kjo situatë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha hodhi akuza ndaj qeverisë së kryeministrit Edi Rama duke e akuzuar atë për thellimin e krizës politike dhe...

Latest news

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.” (film)

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

30-vjetori i Shoqatës Patriotike “Çamëria”, përkujtimore e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë (film)

Sot po mbahet 30-vjetori i Shoqatës “Çamëria”. Ky përvjetor përkujton gjenocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë dhe rikthimin e të drejtave të tyre të mohuara. Lajmin...

Të vaksinuarit duhet të kenë disa privilegje, ja çfarë sugjeron ministri gjerman

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas ka thënë se "njerëzit e vaksinuar duhet të lejohen të ushtrojnë përsëri të drejtat themelore" duke përfshirë...
- Advertisement -