- Advertisement -

TAG

fjale

“Thallassa”? Zacharie Mayani shkruan që është fjalë etruske-ilire-pellazge, në shqipen e sotme “shëllirë”

Nga Fahri Xharra Është një fatkeqësi e madhe, kur sot e kemi botën në “grusht” falë komunikimit elektronik, kur të gjitha bibliotekat e botës e...

Fjalori i gjuhës shqipe: Poturak – Ai që mban poture

POTURE vet.Pantallona të gjera burrash në disa krahina të Shqipërisë, prej shajaku a prej cohe, që qepen të gjera sipër e më të ngushta...

Një qeveri që e ushqen popullin vetëm me fjalë

Nga Bledar Kurti Nëse ka diçka që nuk duhet t'ia mohojmë kësaj qeverie është retorika. Një qeveri që flet me fjalë kaq të bukura...

Fjala e parë shqipe është e Skenderbeut, jo e Pal Engjëllit

Nga Ag Apolloni Në të gjitha tekstet mbi historinë e gjuhës shqipe, si data më e vjetër e dokumentimit të gjuhës shqipe konsiderohet “Formula e...

14 vite nga lumturimi i Nënë Terezës, fjalët e pavdekshme të shenjtores

Më 26 gusht 1910 lindi Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, Nënë Tereza vdiq në shtator 1997 në moshën 87-vjeçare. Njëmbëdhjet vite më parë, Nënë Tereza u shpall...

Latest news

Sherr mes të rinjve, i mituri shqiptar qëllon me armë zjarri bashkëmoshatarin

Një tentativë vrasje ka ndodhur ditën e shtunë në Podujevë të Kosovës, kur një i mitur ka plagosur një bashkëmoshatar. Policia bën të ditur se...

Fiksimi çon pas hekurave 29-vjeçarin nga Elbasani

Një 29-vjeçar nga Elbasani është vënë në pranga pasi përndiqte një shtetase. Sipas policisë, shtetasi me inicialet S.B kërcënonte dhe përndiqte vazhdimisht nëpërmjet telefonit...

Arvanitët janë vendas dhe themeluan Greqinë e Re

Nga Ejup Shabani Në kuadër të festës së 7 Marsit, ditës së hapjes së shkollës së parë shqipe, në Qendrën e Kulturës në Kërçovë “Koço...

Bëri veprime të turpshme para një të mituri, arrestohet 45-vjeçari në Tiranë

Një 45 vjeçar i shpallur në kërkim kombëtar është arrestuar nga policia e Tiranës. Në pranga ka rënë shtetasi E. K., 45 vjeç, i shpallur...

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën në Greqi

Lëkundjet e tërmetit nuk kanë fund për zonën e Elassona, Tyrnavos dhe qytetin e Larissa. Në orën 18.36 të ditës së sotme një tjetër tërmet me...
- Advertisement -