- Advertisement -

TAG

Emigracioni

Në dekadën e fundit kanë emigruar 360 mijë persona, largohen nga vendi gati 7% e familjeve

Shqipëria është duke përjetuar zhvillime alarmante në humbjen e popullsisë, për shkak të emigracionit të lartë. Edhe pas tri dekadash nga ndryshimi i sistemit,...

La Reppublica: Kryeministri shqiptar tashmë (një artist) i gjithëpushtetshëm

Gazeta italiane “La Repubblica”, i ka kushtuar një artikull qeverisjes së Edi Ramës, ku shkruan se si kryeministri shqiptar tashmë është bërë (një artist)...

Covid-19 bllokon emigracionin, vetëm 90 shqiptarë kërkuan azil në maj, rënie me 94%

Bllokimi i kufijve ka ulur ndjeshëm, të paktën përkohësisht, aplikimet e shqiptarëve për azil në shtetet e Bashkimit Europian. Sipas statistikave të Zyrës Europiane të...

Lindjet në Shqipëri, niveli më i ulët prej 60 vitesh/ Gratë të pambrojtura me politika sociale (film)

Në Shqipëri lindjet kanë shënuar pikën më të ulët që prej 60 vitesh, duke rënë në 1.37 fëmijë për një grua në moshë riprodhuese,...

Nga Elbasani në Berat, cilat janë tre qarqet që po boshatisen, ja sa banorë ikën gjatë 2018-ës

Emigracioni është shndërruar në një fenomen shqetësues për Shqipërinë vitet e fundit, teksa po shteron forcën e punës dhe zhvillimin e qëndrueshëm të vendit,...

“Shqipëria po zvogëlohet për dy arsye”, OKB të dhëna shokuese: 38 persona në ditë emigruan (neto) në 2019-n

Në një ditë nga vendi largohen 38 emigrantë më shumë se ato që kthehen, sipas të dhënave të fundit nga Organizata e Kombeve të...

QSUT drejt zbrazjes/ Gjermania super-ofertë infermierëve shqiptarë

Vala e emigracionit të personelit shëndetësor që ka prekur prej vitesh Shqipërinë rrezikon të përforcohet edhe më tej, për shkak se spitalet gjermane kanë...

Salvini: Nuk kemi marrë financime të fshehta nga Rusia

Zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini, hodhi poshtë pretendimet se partia e tij populiste është përpjekur të marrë financime të fshehta nga Rusia. Ai ndërkohë...

Kriza politike/ Ministri i Brendshëm i Italisë zbulon telefonatën me Metën

I shqetësuar për krizën politike në vend Ministri i Brendshëm dhe njëherazi Zv.kryeministri i Italisë, Matteo Salvini shprehet se ka zhvilluar një telefonatë edhe...

Basha në median sllovene: Dënim politikanëve të lidhur me krimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dhënë një intervistë për gazetën sllovene ku ka folur për situatën dhe krizën politike të krijuar në...

Latest news

“Bebi juaj ka vdekur pas lindjes”, infermierët mashtronin nënat dhe iu shisnin foshnjet për 5000 euro

Anëtarët e një sindikate e konsideruar "korrje foshnjash" dhe trafikim të fëmijëve janë arrestuar në Gana. Këto arrestime vijnë pas një operacioni të ashpër ku...

Universitetet mbyllur, fushata hapur!

Nga Elona Caslli Kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve quhet Mira Rakacolli. Rakacolli bashkë me komitetin kanë marrë vendime nga më të çarturat gjatë kohës...

Shkeli masat anti-Covid, qeveria dëbon diplomatin rus nga Shqipëria

Shqipëria ka shpallur ‘non grata’ një diploma rus pasi ky i fundit mësohet se ka shkelur në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid-19, “Qeveria Shqiptare...

521 viktima dhe mbi 14 mijë raste të reja me Covid-19 në Itali

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali kanë humbur jetën 521 pacientë me Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 20, 519 viktima. Ndërkohë...

A do të vijojë mësimi online në universitete? Merret vendimi për studentët

Ministret Ogerta Manastirliu dhe Evis Kushi, kanë zhvilluar një dëgjesë me Komitetin Teknik të Ekspertëve për mësimin në universitete. Gjatë fjalës së saj, Manastirliu tha...
- Advertisement -