- Advertisement -

TAG

embelsire

Ëmbëlsirë për verë, tortë akulli me banane dhe çokollatë

INGREDIENTËT: 500 ml ajkë e ëmbël 250 ml qumësht i kondensuar Biskota Banane UDHËZIMET 1. Përziejmë ajkën e ëmbël me qumështin e kondensuar derisa të bëhet një krem i fortë. 2. Shtojmë brenda bananet e grira...

Torta 1 milionë dollarëshe/ Si duket ëmbëlsira më e shtrenjtë në botë? (foto)

Torta më e shtrenjtë në botë padyshim që u krijua nga dizenjuesja më e shtrenjtë në botë, Debbie Wingham. Torta, ku është dizenjuar një nuse...

Kur jeta të sjell limona, mund të bësh dhe këtë tartën

Nga Iva Tiço Vite të shkuara, kur kishim shtëpinë private me oborrin e madh, kushdo që vinte tek ne dilte me një qese me limona....

Një drekë 15 minutëshe (po pate dhe 10 minuta kohë, bën dhe ëmbëlsirë)

Nga Iva Tiço Mund të ndodhë të ftosh dikë për drekë, pa patur një plan të tillë. Për mua ushqimi i porositur nuk është kurrë...

Kur çokollata takon dardhat (dhe pastaj Olti Currin)

Nga Iva Tiço Edhe kur je fillestare fare në kuzhinë, ka ca kombinime, që i di vetvetiu. Për shembull që dardhat dhe çokollata janë një...

Kek për ditën e Shën Valentinit

Një kek i shijshëm dhe i lehtë më gatim, perfekt për ditën e Shën Valentinit. Po aq i shijshëm është dhe kremi i ëmbëlsirës. Përbërësit ...

Si të përgatisim Waffle?

Përbërësit 4 vezë 150 ml qumësht 80 ml sheqer 150 gr gjalpë e shkrirë ose margarin 1 pako vanilje Gjysmë Pluhur pjekje 250 gr...

Hasude, ëmbëlsirë tradicionale shqiptare

Hasudeja është një ëmbëlsirë tradicionale shqiptare, e thjeshtë dhe e lirë,  pa shumë shpenzime. Hasudeja si bazë për gatimin ka niseshtenë, është e veçantë në...

Latest news

Ndryshon ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...
- Advertisement -