- Advertisement -

TAG

Elva Margariti

Shtëpia muze e At Gjergj Fishtës/ U restaurua, por pastaj i vunë kyçin

Nga Leontina Nika Më 23 tetor, shtëpia e At Gjergj Fishtës në Fishtë, të Lezhës, monumente kulture, u inaugurua, pas restaurimit të saj. Në ceremoni mori...

“Opera me koncesion?” Margariti: Citim i cunguar, do rrisim aftësinë për të gjeneruar të ardhura

Teatri i Operas dhe Baletit ka potencial për të ardhur në të tjera nivele të thithjes apo gjenerimit të të ardhurave për këtë arsye...

Ministrja propozon privatizim/ Artistët: Opera nuk është naftë, do përfundojë tallava

 “TKOB, siç tha dhe drejtoresha Zana Çela, duhet të dalë jashtë skemës së kësaj varësie nga shteti. Në asnjë vend tjetër, jo vetëm në...

Opera, “preja” e radhës e PPP-ve?/ Deklarata e Margaritit ngre pikëpyetje të mëdha tek artistët

TKOB mund të jetë shënjestra e rradhës e një partneriteti të mundshëm publik privat. Kjo nisur nga një deklaratë e ministres së Kulturës Elva...

Drejtorja e QKLL-së: Hapet fondi për botuesit e huaj të botojnë autorët shqiptar

Ministrja e Kulturës Elva Margariti ka zgjedhur hapjen e fondit të përkthimit nga gjuha shqipe në gjuhë të tjera, për të përuruar hapësirat e...

Turizmi kulturor në kohë pandemie, Margariti: Një vit i vështirë

Ministrja e Kulturës Elva Margariti në “ABC e mëngjesit” ka folur për turizmin kulturor në këtë situatë pandemie. Margariti u shpreh se monumentet e kulturës kanë nevojë...

Banesa e Maks Velos shpallet “pasuri kulturore”

Ministria e Kulturës ka shpallur sot monument kulture shtëpinë e arkitektit, Maks Velo. Në një reagim, Ministria e Kulturës bën me dije se ky vendim...

Ministrja jep lajmin: Alda Bardhyli Drejtore e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit

Alda Bardhyli një emër i njohur në botën e librit dhe botimeve do të drejtojë Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit. Lajmi bëhet i ditur...

Tërmeti/ Turqia nis konkretizimin e projektit, vendoset se ku do të ndërtohen 500 shtëpi

Turqia hedh hapin e parë drejt konkretizimit të zotimit për të ndërtuar 500 banesa në Shqipëri. Ambasada e saj në Tiranë bëri me dije se...

Nesër merr një libër me vete dhe udhëto falas me autobus

Të gjithë ata që do të mbajnë një libër me vete, do të mund të udhëtojnë falas me transport publik Kjo është nisma e re...

Latest news

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...

Aksident rrugor në Tiranë, fëmija i mitur përfundon në spital pas përplasjes

Një fëmijë i mitur ka përfunduar në spital këtë të diel, pasi një makinë me drejtues shtetasin me inicialet J.S., e përplasi. Aksidenti ndodhi në...

Tragjedi në minierën e arit, rrëshqitja e dheut rezulton fatale për jetën e 15 punonjësve

Një rrëshqitje e dheut ka përfunduar në tragjedi në një minierë artizanale ari në Guine të Afrikës Perëndimore. Katastrofa ndodhi ditën e shtunë në...
- Advertisement -