- Advertisement -

TAG

diktatura komuniste

Si u fundos Bilal Xhaferri pas kritikës tek Lidhja e Shkrimtarëve të romanit “Dasma” të Ismail Kadaresë (film)

Pak ditë më parë në qytetin e Sarandës, u përurua obelisku kushtuar Bilal Xhaferrit, shkrimtari i talentuar i viteve '60, që diktatura komuniste e...

30 vjet pas 2 Korrikut 1990 keqardhja më e madhe është që nuk u largova

Sa herë hapja dritaren e shtëpisë, shihja Gjergj Gjon Palin e Kastriotëve… Nga Denion Ndrenika Në 2 Korrik të 30 vjetëve më parë u thye frika...

Një lutje për Ambasadoren Kim: Të lutem mos e puth Sorekën

Nga Bislim Ahmetaj Të lutem zonja Kim mos e puth Sorekën pas arritjes së marrëveshjes për reformën zgjedhore. Thjeshtë do të na kujtosh atë puthjen perverse...

Kërcënimet me jetë/ Agron Tufa kërkon strehim politik në Zvicër

Agron Tufa, drejtori ekzekutiv i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave te Komunizmit në Shqipëri (ISKPK) ka kërkuar strehim politik në në Zvicër...

Letër bijës 6-vjeçare: Lidja ime e vogël, i kam para sysh lotët e tu…

Para pushkatimit/ Hilmi Hysi i shkruan letër bijës së tij ku i lë amanetet e fundit: "Tani që të shkruaj të shoh sikur të kam përpara; shoh...

Rrâjët lëvizin…

Nga Ilir Seci Katërdhetë e dy vjet ma parë, më 15 Janar të vjetës 1975, ndrroi jetë në Romë, Ernest Koliqi, nji nga mjeshtrat ma...

Flamuri nuk është levere që ngrihet vend e pa vend

Replikë me profesorin e grekshes dhe pinjollin e ekstremizmit fqinj në Shqipëri Nga Arben Llalla Si përherë Panajot Barka qëndron pas dere tek zyra e informacionit...

Mesazhi në dorëshkrimin e Musine Kokalarit

"Shqipëria e Kulturës është ajo që i ka dalë gjithherë për zot Shqipërisë Politike, e cila ende asgjë të mirë e të shpresuar s’i...

Paja

Nga Bedra Kaba “Mundësia e vetme e nje vajze në internim ishte martesa diku… diku larg, ku s’e njihnin, vetëm aty jo… Ndryshe do të...

Dokumenti/ Amnistia e 1986 dhe përndjekja e klerit katolik

Urdhri i Hekuran Isait: "Të dënuarit që u liruan të mbikëqyren rreptësisht. Disa prej tyre të përfshihen si  bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit. Nëse...

Latest news

Peru/ Restaurohet ura Inka e prishur gjatë pandemisë (film)

Ura e mirënjohur Q'eswachaka Rope Bridge, e cila është një urë antike e kulturës Inka ishte prishur dhe kishte rënë mbi ujërat e lumit...

Degradon situata mes dy vëllezërve, heqin rripat për tu rrahur live në emision (film)

Të ftuar në seancën e ndërmjetësimit “Shihemi në Gjyq” kanë qenë dy vëllezër të cilët prej kohësh janë në konflikte me njëri-tjetrin dhe nuk...

Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në...

I nxehti dhe sëmundjet e zemrës, mjeku: Shmangni futjen në ujë të ftohtë!

Gjatë verës, i nxehti është armiku kryesor i personave që vuajnë nga patologji kardiake. Mjeku kardiolog, Taulant Gishto, shpjegon se të rrezikuar nga temperaturat...

E dashura e tradhtoi me gjyshin, i riu bën deklaratën tronditëse: Djali im është njëkohësisht xhaxhai im

Një i ri ka vendosur të ndajë me gjithë ndjekësit në TikTok historinë e tradhtisë, pikërisht faktin se e dashura e tij e ka...
- Advertisement -