Kërcënimet me jetë/ Agron Tufa kërkon strehim politik në Zvicër

Duhet të lëçisni

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...

Agron Tufa, drejtori ekzekutiv i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave te Komunizmit në Shqipëri (ISKPK) ka kërkuar strehim politik në në Zvicër për shkak te pasigurisë për jetën e tij dhe të familjes se tij në Shqipëri. Burime të besueshme konfidenciale thanë për Gazeta “Minerva” se zoti Tufa ka kërkuar zyrtarisht strehim politik në shtetin e Zvicrës dhe aktualisht ndodhet familjarisht i strehuar ne një nga qendrat për azilantë politikë të këtij shteti.

Nga Zvicra, ai i ka kërkuar dorëheqjen nga drejtori i ISKPK, nëpërmjet një letre kryetarit të Bordit Drejtues të ISKPK, Uran Butka.

Prej disa kohësh zoti Tufa dhe Instituti që ai drejton ishte vënë në shenjestër të goditjeve te mazhorancës ish-komuniste në pushtet, veçanërisht nga pjesa e saj e implikuar në krimet e komunizmit.

Agron Tufa u kërcënua dhe u fye publikisht në Kuvendin e Shqipërisë nga deputeti i qeverisë, Spartak Braho, ish-hetues e gjykatës i diktaturës komuniste, autor i krimeve të saj, ndërkohë që ai u bë pre e kërcënimeve publike në mediat e rrjetet sociale pro qeveritare. Politikanë e zyrtarë të lartë të shtetit kanë ngritur një sërë padish ndaj tij në prokurorinë dhe gjykatat e kontrolluara nga qeveria, në fushatë pothuaj inkuizicioni që me sa duket e ka bërë të pamundur qëndrimin e tij të mëtejshëm në atdhe.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...

Maluma vjen më në fund në Tiranë, zbulohet data dhe vendi i mbajtjes së koncertit të shumëpritur

Shumë koncerte të rëndësishme u anulluan për shkak të pandemisë Covid-19 në të gjithë botën , po ashtu si dhe në Shqipëri. Një nga...