- Advertisement -

TAG

biblioteke

Edi Rama uron vitin e ri me familjen, por dikush ka harruar këpucët sipër bibliotekës

Duket se edhe në këtë vit qëllim në vetvete do të jenë detajet, forma e propagandës. Kryeministri ka uruar shqiptarët për vitin e ri me...

Aida, vajza që u dogj në bibliotekë duke tentuar të shpëtojë disa nga 3 milionë librat

Aida Buturović ishte një nga studentet më të mira në degën e Letërsisë në Universitetin e Sarajevës sipas kolegëve të saj. Fliste pesë gjuhë....

Lidhja mes Dua Lipës, Titos dhe Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë

Për Bibliotekën Kombëtare të Kosovës po shkruhet shumë.Kohëve të fundit, kjo ndodhë sepse një model i kësaj Biblioteke – arkitektura e së cilës gjithmonë...

Artisti Rama dhe mjaftisti Veliaj e duan një qytet pa…

Nga Elvis Hoxha Artisti Rama dhe mjaftisti Veliaj e duan një qytet pa hapësira, pa teatër, pa akademi, pa galeri artesh, pa parqe, pa sindikata, pa sheshe ku luajnë fëmijë, pa njerëz....

Sa ja kam sherrin Shqipnisë…

Nga Ilir Seci Jeff asht profesor në nji universitet në New York, profesor të cilin më qilloi me e njoftë në bibliotekën që kam ngat...

Njëherë e një kohë: Kur zengjinët shqiptarë investonin për biblioteka dhe jo vila e resorte

“Bota është e zhvilluar, ka mjete të tjera të komunikimit masiv, informacioni, internet, por unë do të thoja dhe nuk është vetëm mendimi im, se...

Keni dëgjuar ndonjëherë për një bibliotekë shëtitëse? E gjeni në Lezhë

Keni dëgjuar ndonjëherë për një bibliotekë shëtitëse?  Epo, një e tillë po zhvillon turin e saj të dytë në qytetin e Lezhës. Ky projekt nisi...

Injoranca, si agresion kombëtar!!!

Nga Brizida Gjikondi Në Shqipëri disa e shpërendajnë injorancën disa e pësojnë, mbas viteve 90, raportet janë përmbysur në favor të kategorisë së parës. Tashmë...

Njihuni me bibliotekën më të bukur në botë

Ndoshta një nga qendrat kulturore më të bukura dhe që admirohet më shumë në kontinentin plakë është kryeqyteti çek, Praga. Kryeqyteti i Bohemisë është shtëpia...

Latest news

Kur do të bëhet konstituimi i institucioneve të reja? Kurti flet pas takimit me Osmanin

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje deklaroi ditën e sotme se konstituimi i institucioneve të reja të Kosovës do të bëhet sa më shpejtë që të...

Qytetarët kundërshtojnë masat Covid, përleshje mes protestuesve dhe policisë në Vienë

Mijëra qytetarë dolën në protesta në Vienë për të kundërshtuar masat anti-Covid. Kjo solli një përplasje mes policisë dhe protestuesve, duke bërë që disa...

21 viktima humbin jetën për shkak të COVID-19, mes tyre edhe një 35 vjeçar, rritet numri i infektimeve të reja

Shifra tragjike janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë, pasi 21 persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19, duke e...

Ngjarje tragjike/ Gruaja hidhet nga pallati në “Don Bosko” të Tiranës, ndërron jetë

Një grua 30-vjeçare i ka dhënë fund jetës së saj, pasi u vetëhodh nga kati i 3-të i pallatit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen...

Mbërrijnë vaksinat ruse në Maqedoni

Mesditën e sotme arritën në Maqedoninë e Veriut 3000 dozat e para të vaksinës ruse “Sputnik V”. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe ambasadori...
- Advertisement -