- Advertisement -

TAG

biblioteka

Frika nga përhapja e COVID-19 në biblioteka, Kisha e Vienës kthehet në sallë studimi

Kisha Votive e Vienës është transformuar në një ambient ku të gjithë studentët e Universitetit të Vienës mund të shkojnë të dëgjojnë leksionet ose...

Biblioteka mes zjarrit e ujit/ Pirro Misha: U përmbyt nga punimet e Operës, për zjarrin fikim siguresat

100 vjet Bibliotekë Kombëtare e Shqipërisë e megjithatë në zgrip të mbijetesës. Librat e dorëshkrimet unike janë mes frikës së zjarrit dhe kujtimit të...

Nëse gjuha ilire nuk shkruhej si u ndërtua biblioteka “Atrium Libertatis”?

shkruan Fahri Xharra Sa më shumë po kalon koha, sa ma shumë po i afrohemi një errësimi të madh kombëtar, aq më shumë po e...

Fiton çmim në Panair, autorja- Kumbaros: S’duam çmime, askush s’mban përgjegjësi për 12 mijë libra të djegur në bibliotekë!

Ndahen çmimet e Panairit të Librit “Tirana 2018”. Lexuesi shqiptar është më shumë i orientuar për të lexuar letërsinë e huaj, por megjithatë janë...

I bëmë librat ujë si popull…

Aktivistë të shoqërisë civile kanë protestuar sot përpara ambienteve të Bibliotekës Kombëtare, pas përmbytjes që iu bë pak ditë më parë katit të parë...

Lexuesja e sotme…

Nga Xhuljo Ferzaj Nuk e kisha parë asnjëherë më parë në bibliotekë, Me siguri është një dashamirëse e librit, përderisa ka ardhur në bibliotekë. Qëndroi për...

Rikonstruktohet Biblioteka, Veliaj: I kthyem qytetit një bibliotekë të re

Bashkia e Tiranës ka rikonstruktuar Bibliotekën Nr. 4 në kryeqytet, e cila do të mbajë emrin e gjuhëtarit dhe përkthyesit të njohur shqiptar, Petro...

Bëhet bilanci i dëmeve nga zjarri te Biblioteka Kombëtare, ja librat që u dogjën

Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani flet për pasojat e zjarrit që ra në ambientet e saj në muajin mars. Zjarri ka shkrumbuar 3 308 njësi bibliotekare,...

Latest news

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...
- Advertisement -