Nëse gjuha ilire nuk shkruhej si u ndërtua biblioteka “Atrium Libertatis”?

Duhet të lëçisni

Rriten ndjeshëm rastet e reja në Kosovë, 4 persona humbin betejën me Covid-19

Kosova ka regjistruar ditën e sotme një rritje të numrit të të prekurve me koronavirus në 24 orët e fundit, teksa 453 qytetarë kanë...

Studimi francez: Ja sa reaksione me pasoja të rënda shkaktojnë Pfizer, Astra Zeneca dhe Moderna

Epidemiologu Ilir AliMehmeti ka shpërndarë në rrjetin e tij facebook studimin më të fundit francez në lidhje efektet anësore të vaksinave anti-Covid, ku përfshihen...

PDIU, Idrizi në Fier: “Pashallarët e kuq” kundër Çështjes Çame; detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Në një takim me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier, Kreu i partisë Shpëtim Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë...

Situata shumë e rëndë/ Infektivi dhe Sanatoriumi nuk kanë asnjë vend bosh

Të dyja spitalet kryesore të COVID-19 në vend janë plotësisht të mbushura. “BalkanËeb” shkruan se para Infektivit situata ka qenë e qetë por nuk ka...

shkruan Fahri Xharra

Sa më shumë po kalon koha, sa ma shumë po i afrohemi një errësimi të madh kombëtar, aq më shumë po e shoh që po ndodh i gjithë ky mohim i vetvetes.

“Mos groponi, se nuk duhet, mos i preni thonjtë natën, se nuk duhet, mos i numroni yjet natën, se nuk duhet…”. Kështu na thoshin dikur.
Dhe ne, ashtu pa menduar fare se pse ishin këto këshilla, bënim atë që na thonin dhe i përkuleshim mosdijes, e përqafonim errësirën dhe dritën nuk na e donte syri.
Na janë fshehur gjërat me shekuj, e edhe vazhdojnë të na mëshihen. Prapë rreth rrethit dhe në rrethin pa dalje, dhe prapë në frigën nga shpejtësia e informimit, mësimit dhe vetëdijesimit.

Terr!
Historia na ka “mësuar” se ilirët nuk kishin shkrim. Ja një paragraf, në të cilin flitet për bibliotekë ilire: “Në Iliri u dërgua Gaius Asinius Pollio me detyrën që të nënshtrojë Dalmatët. Me ushtrinë e tij u nis nga Italia e veriut përgjatë bregdetit drejt qytetit të Salonit që ishte në duart e Dalmatëve.
Pasi që merr Salonen i vijnë edhe përforcimet nga legjionet e Antonit dhe ai menjëherë nxiton drejt Dalmatëve. Nuk ka shumë shënime gjatë luftës, por dihet se, kur ai u kthye në Romë, festoi triumfin e tij mbi Dalmatët dhe se djalit të tij, i cili kishte lindur gjatë fushatës së tij në Dalmaci, i vuri emrin Saloninus, në nder të pushtimit të qytetit të Salonit.
Me ato që rrëmbeu prej Dalmatëve, ndërtoi bibliotekën e parë publike në Romë.”

Por, kur i kishin librat, pse mos ta kishin shkencën? E kuptueshme që shkenca pa libra nuk bëhet. Po ku mbetën ato libra? Dhe ku mbeti shkenca ilire e trashëguar nga pellazgët? Po Roma, kur erdhi këndej pari e gjeti këtë vend të shkretë apo kishte njerëz?
Përkundër dëshirës së humbjes dhe zhbërjes së çdo gjëje ilire, fosilet e së kaluarës mbetën. Deshëm apo jo, ato flasin dhe neve na duhet t’iu japim gjuhën.

Referuar librit “Roma fliste shqip”

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rriten ndjeshëm rastet e reja në Kosovë, 4 persona humbin betejën me Covid-19

Kosova ka regjistruar ditën e sotme një rritje të numrit të të prekurve me koronavirus në 24 orët e fundit, teksa 453 qytetarë kanë...

Studimi francez: Ja sa reaksione me pasoja të rënda shkaktojnë Pfizer, Astra Zeneca dhe Moderna

Epidemiologu Ilir AliMehmeti ka shpërndarë në rrjetin e tij facebook studimin më të fundit francez në lidhje efektet anësore të vaksinave anti-Covid, ku përfshihen...

PDIU, Idrizi në Fier: “Pashallarët e kuq” kundër Çështjes Çame; detyrimi ynë të mbrojmë identitetin kombëtar

Në një takim me anëtarët e Shoqatës Patriotike “Çamëria” dhe PDIU-së në Fier, Kreu i partisë Shpëtim Idrizi u shpreh se shqiptarët e Çamërisë...

Situata shumë e rëndë/ Infektivi dhe Sanatoriumi nuk kanë asnjë vend bosh

Të dyja spitalet kryesore të COVID-19 në vend janë plotësisht të mbushura. “BalkanËeb” shkruan se para Infektivit situata ka qenë e qetë por nuk ka...

SHBA-ja miraton vaksinën e Johnson & Johnson

Rregullatori për barna në Shtetet e Bashkuara ka miratuar për përdorim vaksinën kundër COVID-19 të kompanisë Johnson & Johnson. Kjo vaksinë administrohet përmes një...