- Advertisement -

TAG

Aurenc Bebja

Dhurata dhe mesazhi i Ali Pashë Tepelenës për Napoleon Bonapartin

Nga Aurenc Bebja “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 7 qershorit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me armët shqiptare dhe domethënien e tyre tek...

Ali Pashë Tepelena konsullit francez : Nëna Hanko, frymëzuesja ime

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Janar 2017 Në librin e Alphonse De Beauchamp, me titullin « Jeta e Ali Pashës » – botuar në korrik të 1822...

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë në inagurimin e stacionit radiofonik në Tiranë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Gusht 2019   “Excelsior” ka botuar, të shtunën e 3 dhjetorit 1938, në faqen n°8, fotografinë e mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë,...

Historia e 1750 flamujve shqiptarë me sfond të kuq, ku shqiponja e zezë fluturon mbi gjarprin e gjelbër

Nga Aurenc Bebja, Francë - 10 Gusht 2019 “Le Rappel” ka botuar, të enjten e 25 dhjetorit 1903, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me prodhimin...

Paris-Midi (1939)/ Mbreti Zog dhe Mbretëresha Geraldinë gjenden në Konstancë (Rumani)

Nga Aurenc Bebja, Francë - 8 Gusht 2019 “Paris-midi” ka botuar, të hënën e 3 korrikut 1939, një shkrim në lidhje me vendodhjen asokohe të...

Fotografia e parë e Zogut dhe Geraldinës në Pallatin Mbretëror (1938)

Nga Aurenc Bebja, Francë – 7 Gusht 2019 “Paris-soir” ka botuar, të dielën e 12 shkurtit 1938, fotografinë e parë të mbretit Zog dhe konteshës...

Paris-Soir (1938): Kontesha Geraldina Apponyi, e fejuara e Mbretit Zog, u prit në mënyrë madhështore në Shqipëri (foto)

Nga Aurenc Bebja, Francë – 9 Shkurt 2019 “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit...

Gazeta Austriake (1880): Fjalimi i Hodo Bej Sokolit gjatë shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë në Shkodër më 19 prill 1880

Nga Aurenc Bebja, Francë – 1 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, letrën kurioze, të botuar pak kohë...

Paris-Soir (1928): Kur Washington-i njihte zyrtarisht Mbretërinë Shqiptare

Nga Aurenc Bebja, Francë - 7 Prill 2018 Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 17 shtatorit 1928, një shkrim një lidhje me njohjen...

Shija e Mbretëreshës Geraldinë për modën pariziane dhe fustani i nusërisë porositur në Paris

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Korrik 2019 Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 25 prillit 1938, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me...

Latest news

Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj jep alarmin: Dhjetëra shkolla në Vlorë janë mbyllur! Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar

Deputeti i PD-së Bujar Leskaj ka uruar të gjithë nxënësit në mbarë vendin që sot nisin zyrtarisht procesin mësimor, ndonëse nën kushtet e pandemisë...

Alfred Cako bën deklaratën e habitshme: Ju tregoj se kush i kontrollon sot paratë e shqiptarëve

Konspiracionisti Alfred Cako shprehet se sot paranë e zotëron ‘Familja Rothschild’. Sipas tij, kjo familje zotëron të gjitha bankat e botës, edhe ato në...

Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane. Ai ka qenë drejtues i degës...

Përfundon mbledhja e PD-së, Basha jep deklaratë për mediat: Jemi kthyer në parlament për këto arsye

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së. Ai theksoi se qeveria Rama është fajtori...

Emërimi i Vlora Hysenit/ Kurti dhe Osmani e shkarkuan nga detyra, ndërsa Rama e punëson si këshilltare

Vlora Hyseni, nëndrejtore e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, është emëruar këshilltare e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Lajmin e bëjnë me dije mediat kosovare,...
- Advertisement -