Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Votimi njëzëri i ligjit të reformës agrare dhe krijimi i një banke bujqësore në Shqipëri, një ngjarje historike falë mbretit Zog

Nga 27.al 0

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Gusht 2019

 

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të mërkurën e 16 prillit 1930, në ballinë, një shkrim në lidhje me votimin njëzëri të ligjit të reformës agrare dhe krijimit të një banke bujqësore asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Reforma agrare në Shqipëri.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

E mbledhur në seancë të jashtëzakonshme, Dhoma votoi njëzëri ligjin e reformës agrare dhe krijimin e një banke bujqësore.

 

Disa oratorë, në mes të një audiencë të madhe, folën për veprën historike të mjeshtrit të madh të Shqipërisë, mbretit Zog.

 

Një telegram mbretëror i dërguar me këtë rast Dhomës, u duartrokit furishëm.

:https://www.darsiani.com/la-gazette/gazeta-franceze-1930-votimi-njezeri-i-ligjit-te-reformes-agrare-dhe-krijimi-i-nje-banke-bujqesore-ne-shqiperi-nje-ngjarje-historike-fale-mbretit-zog/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej