- Advertisement -

TAG

arsim

Familjet e varfra në Shqipëri shpenzojnë më shumë për argëtim, sesa për arsim

Familjet e varfra të klasifikuara në 20 përqindëshin e poshtëm te të ardhurave mujore shpenzojnë shumë më tepër për tu argëtuar, për restorante dhe...

Arsimi për ata që nuk dëgjojnë, vështirësitë për të ndjekur shkollën në Shqipëri

Njerëzit që nuk dëgjojnë në Republikën e Shqipërisë nuk janë të privuar vetëm nga dëgjimi, por edhe nga e drejta për të vazhduar shkollën...

Institucionet arsimore nisin grevën në Kosovë

Të gjitha institucionet arsimore në Kosovë të hënën kanë nisur grevën e përgjithshme, ndërsa si kërkesë kyçe është përmendur rritja e pagave në të...

Kukësi qyteti më i varfër në Shqipëri, por shpenzon më shumë për arsimin

Një nga shprehjet më të famshme mbi rëndësinë e arsimimit thotë se “Nëse mendoni se edukimi është i shtrenjtë, provoni injorancën”. Shpenzimi për arsimin...

Vokshi: Dështimi në arsim e kulturë vijon me emërimet e reja, Rama duhet shkarkuar

Albana Vokshi komenton ndryshimet në qeveri duke theksuar se shkarkimet dhe emërimet e reja nuk vlejnë pasi duhet largimi i atij që ajo e...

“Nëse mendoni se shkollimi është i shtrenjtë, shikoni se sa do t’u kushtojë injoranca”

Ndërsa prej ditësh vijon të përsërisë kërkesën për dialog me studentët, duke e cilësuar të plotësueshme pikën që lidhet me përgjysmimin e tarifave, Rama provokon...

Studentët shqiptarë me shpenzimet më të larta për arsim në të gjithë Europën

Studentët kanë pushtuar rrugët e Tiranës kundër rritjes së tarifave në Universitetit.  Edhe pse Shqipëria nuk ka shkollat dhe univeristetet më të mira të...

Gazeta zvicerane: Kosova ka arsimin më të dobët në Europë

Gazeta prestigjoze zvicerane “Neu Zurcher Zeitung”, ka publikuar një shkrim rreth gjendjes së arsimit në Repbulikën e Kosovës. “Shkollat më të këqija në Europë”,...

Të rinjtë shqiptarë dyfishojnë shpenzimet për arsim, heqin dorë nga ushqimet

Arsimi merr për familjet e reja  çerekun e shpenzimeve, madje më shumë  se për t’u ushqyer dhe strehuar. Gjatë vitit 2017, sipas statistikave mbi shpenzimet...

Mbi 60% e atyre që ne sot i quajmë profesor, shumë shpejt do jenë larg çdo auditori

Mbi 60% e atyre që ne sot i quajmë profesor, shumë shpejt do jenë larg çdo auditori universitar! Universitetet shqiptare shumë shpejt do pastrohen...

Latest news

Pompeo uron ditën e Pavarësisë: Shëndet për popullin shqiptar, për të kapërcyer pandeminë

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka uruar ditën e Flamurit dhe ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Përmes një postimi në Twitter, ai është shprehur...

Depozitat rriten edhe në tetor, shqiptarët shtojnë mbi 300 milionë euro kursime gjatë pandemisë

Depozitat kanë vijuar tendencën e rritjes së qëndrueshme edhe në tetor, ndonëse në ritme më të ulëta në krahasim me dy muajt e mëparshëm,...

“Çfarë nderi i qarkut është ky?”/ Ja çfarë argumentash përdor Safet Gjici, që i heq titullin Veton Surroit (film)

Këshilli i Qarkut të Kukësit, vendosi t’i heqë titullin qytetar nderi, Veton Surroit, me argumentin se ky i fundit ka patur qëndrime kundër UÇK-së. Kryetari...

Parashikimi fatzi i shkrimtarit në vitin 1996: Edi Rama me zgjuarsinë dhe pabesinë që e karakterizon do të jetë gjatë i pranishëm në jetën...

(Botuar më 21 janar 1996 në suplementin “AKS” të gazetës “Koha Jonë”)* (Pjesë nga intervista e Ylljet Aliçkës) Dhe së fundi një pyetje jashtë teme, por...
- Advertisement -