- Advertisement -

TAG

arsim

Familjet e varfra në Shqipëri shpenzojnë më shumë për argëtim, sesa për arsim

Familjet e varfra të klasifikuara në 20 përqindëshin e poshtëm te të ardhurave mujore shpenzojnë shumë më tepër për tu argëtuar, për restorante dhe...

Arsimi për ata që nuk dëgjojnë, vështirësitë për të ndjekur shkollën në Shqipëri

Njerëzit që nuk dëgjojnë në Republikën e Shqipërisë nuk janë të privuar vetëm nga dëgjimi, por edhe nga e drejta për të vazhduar shkollën...

Institucionet arsimore nisin grevën në Kosovë

Të gjitha institucionet arsimore në Kosovë të hënën kanë nisur grevën e përgjithshme, ndërsa si kërkesë kyçe është përmendur rritja e pagave në të...

Kukësi qyteti më i varfër në Shqipëri, por shpenzon më shumë për arsimin

Një nga shprehjet më të famshme mbi rëndësinë e arsimimit thotë se “Nëse mendoni se edukimi është i shtrenjtë, provoni injorancën”. Shpenzimi për arsimin...

Vokshi: Dështimi në arsim e kulturë vijon me emërimet e reja, Rama duhet shkarkuar

Albana Vokshi komenton ndryshimet në qeveri duke theksuar se shkarkimet dhe emërimet e reja nuk vlejnë pasi duhet largimi i atij që ajo e...

“Nëse mendoni se shkollimi është i shtrenjtë, shikoni se sa do t’u kushtojë injoranca”

Ndërsa prej ditësh vijon të përsërisë kërkesën për dialog me studentët, duke e cilësuar të plotësueshme pikën që lidhet me përgjysmimin e tarifave, Rama provokon...

Studentët shqiptarë me shpenzimet më të larta për arsim në të gjithë Europën

Studentët kanë pushtuar rrugët e Tiranës kundër rritjes së tarifave në Universitetit.  Edhe pse Shqipëria nuk ka shkollat dhe univeristetet më të mira të...

Gazeta zvicerane: Kosova ka arsimin më të dobët në Europë

Gazeta prestigjoze zvicerane “Neu Zurcher Zeitung”, ka publikuar një shkrim rreth gjendjes së arsimit në Repbulikën e Kosovës. “Shkollat më të këqija në Europë”,...

Të rinjtë shqiptarë dyfishojnë shpenzimet për arsim, heqin dorë nga ushqimet

Arsimi merr për familjet e reja  çerekun e shpenzimeve, madje më shumë  se për t’u ushqyer dhe strehuar. Gjatë vitit 2017, sipas statistikave mbi shpenzimet...

Mbi 60% e atyre që ne sot i quajmë profesor, shumë shpejt do jenë larg çdo auditori

Mbi 60% e atyre që ne sot i quajmë profesor, shumë shpejt do jenë larg çdo auditori universitar! Universitetet shqiptare shumë shpejt do pastrohen...

Latest news

Fiksimi çon pas hekurave 29-vjeçarin nga Elbasani

Një 29-vjeçar nga Elbasani është vënë në pranga pasi përndiqte një shtetase. Sipas policisë, shtetasi me inicialet S.B kërcënonte dhe përndiqte vazhdimisht nëpërmjet telefonit...

Arvanitët janë vendas dhe themeluan Greqinë e Re

Nga Ejup Shabani Në kuadër të festës së 7 Marsit, ditës së hapjes së shkollës së parë shqipe, në Qendrën e Kulturës në Kërçovë “Koço...

Bëri veprime të turpshme para një të mituri, arrestohet 45-vjeçari në Tiranë

Një 45 vjeçar i shpallur në kërkim kombëtar është arrestuar nga policia e Tiranës. Në pranga ka rënë shtetasi E. K., 45 vjeç, i shpallur...

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën në Greqi

Lëkundjet e tërmetit nuk kanë fund për zonën e Elassona, Tyrnavos dhe qytetin e Larissa. Në orën 18.36 të ditës së sotme një tjetër tërmet me...

Alarm në Greqi, zbulohen dy raste të mutacioneve të Afrikës së Jugut dhe Brazilit në Atikë

Dy raste të infektuar me mutacionet e reja të COVID janë zbuluar ditën e sotme në Atikë të Greqisë duke ngritur alarm te autoritetet...
- Advertisement -