- Advertisement -

TAG

arkeologet

Zbulohen varre 2 mijëvjeçare në Tiranë

Varre dy mijëvjeçare janë zbuluar te Mozaiku i Tiranës. Varret janë zbuluar nga gërmimet që nisëm fillimisht për një kanal ujësjellësi. Ishin arkeologë e qytetarë të...

Zbulohet porti antik i liburnëve, i fundosur në Kroaci

Arkeologët në Kroaci kanë zbuluar një port antik të zhytur nën ujë në perëndim të Detit të Novigradit, rrëzë maleve Velebit. Gjetjet arkeologjike pritet të...

Arkeologët gjejnë granatë të Luftës së parë Botërore në Apoloni (film)

Arkeologët kanë nxjerrë në sipërfaqe një granatë dore që mendohet se i përket Luftës se Parë Botërore në parkun arkeologjik të Apolonisë. Mësohet se i...

Arkeologët zbulojnë varrin e lashtë në Egjipt: Ky është vetëm fillimi

Ministria egjiptiane e Antikiteteve bëri të ditur zbulimin e një nekropoli të lashtë pranë qytetit Minya në Luginën e Nilit, në jug të Kajros,...

“Veliera”, arkeologët duan të zgjerojnë zonën e kërkimit

Arkeologët në Durrës kanë vendosur të zgjerojnë territorin e gërmimeve arkeologjike në sheshin “Veliera” të qytetit antik. Kjo kërkesë u bë nga Eduart Shehu, arkeologu...

Landfilli i Vlorës/ Arkeologët: Po ndërtohet mbi rrënoja arkeologjike

Arkeologët kanë deklaruar se në vendin, ku Bashkia e Vlorës do të ndërtohet Landfill-i në, gjenden mbetje arkeologjike mijëra vjeçare. Arkeologu, Novruz Bajramaj ngre shqetësimin për vendin ku...

Durrës/ Zbulimet arkeologjike më të hershme se osmanët dhe venecianët, arkeologët heshtin

Zbulimet arkeologjike në qytetin e Durrësit janë pjesë e sistemit fortifikues që më shumë mundësi janë bizantine, pra më herët dhe se osmanët dhe...

Latest news

Plas sherri mes kolegësh, Salsano Rrapi del kundër Veleshnjas: Për të gjithë ata aktor…

Ditën e sotme teksa ishte duke folur për banalitetin në art dhe krijimtarinë në emisionin “Shqipëria Live”, Rezart Veleshnja bëri një deklaratë të fortë...

Zbulohet misteri i satelitëve mbi qiellin shqiptar (film)

Qytetarët e Elbasanit, Korçës, Beratit dhe disa qyteteve të tjera të Shqipërisë mbrëmjen e djeshme ishin më sytë nga qielli, për shkak të disa objekteve...

Bie propaganda e qeverisë, Rama e pranon: Shqipëria nuk është gati për të hyrë në BE

Në Shqipëri jemi mësuar të shohim dhe të dëgjojmë shpesh propagandën e Kryeministrit që në vendin tonë kanë ndodhur transformime rrënjësore me ardhjen e...

Meta nuk doli para Komisionit të Ligjeve, Tedi Blushi i përgjigjet kuvendit: Keni qenë në dijeni për agjendën e Presidentit

Tedi Blushi, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, ka deklaruar ditën e sotme se qeveria ka qenë në dijeni që Presidenti Meta ka pasur axhendë...

Merr flakë në ecje e sipër makina në Tiranë, dyshimet e para

Tiranë/Informacion paraprak Më datë 06.05.2021, rreth orës 18:40, në afërsi të Liqenit Artificial, dyshohet se si pasojë e një difekti teknik ka marrë flakë në...
- Advertisement -