Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zbulohet porti antik i liburnëve, i fundosur në Kroaci

Nga 27.al 0

Arkeologët në Kroaci kanë zbuluar një port antik të zhytur nën ujë në perëndim të Detit të Novigradit, rrëzë maleve Velebit.

Gjetjet arkeologjike pritet të hedhin dritë mbi lidhjet tregtare të liburnëve në botën antike.

Sipas datimit me radiokarbon, porti mund të jetë ndërtuar mes 371 dhe 199 p.e.s, përpara pushtimit romak.

“Deri tani rezulton të jetë porti më i vjetër në Liburni, ndoshta në të gjithë pjesën Adriatike të Kroacisë,” tha Mato Ilkić nga Universiteti i Zadarit.

Liburnët tregtonin me Kartagjenën, Numidian dhe Egjiptin Helenistik në Afrikën e Veriut, dhe më pas i zhvendosën mallrat në tokë, përtej maleve. Në këtë vend u gjet edhe qeramikë nga Italia.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej