Sot, 24 vjet nga fitorja e parë e PD-së

Duhet të lëçisni

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

 

22 mars 1992-22 mars 2016, Partia Demokratike përkujton fitoren e parë ndaj të majtës

Sot mbushen 24 vjet nga 22 marsi, dita kur Partia Demokratike fitoi për herë të parë zgjedhjet. Ishin zgjedhje të parakohshme. Të parat zgjedhje pluraliste në Shqipëri u zhvilluan më 31 mars 1991, pak muaj pas rrëzimit të sistemit komunist në dhjetor 1990. Në ato zgjedhje PD garoi përballë PPSH dhe humbi. PPSH fitoi zonat rurale, ndërsa PD në qytete. Në vitin 1992 Partia Demokratike erdhi në pushtet me votën e shumicës dërrmuese së shqiptarëve.

22 mars leka meksiPërmes një mesazhi në facebook, Basha përkujton fitoren e parë të PD-së.

“24 vjet me parë, me votë të lirë shqiptarët zgjodhën të ardhmen, zgjodhën shpresën, zgjodhën Partinë Demokratike. Në këtë 22 Mars çdo demokrat dhe jo vetëm është krenar për arritjet që vendi ka shënuar nën drejtimin e Partisë Demokratike. Rrëzimi i sistemit komunist dhe vendosja e pluralizmit në vend, ekonomia e tregut, liria per te besuar, menduar dhe shprehur, e drejta për t’u arsimuar, infrastruktura, Shqipëria në NATO, levizja e lirë, dhe rekomandimi për statusin kandidat në Bashkimin Europian janë vepra të qeverisjes së Partisë Demokratike.

foto22 marsSot, më shumë se asnjëherë më parë në këto 24 vjet kjo ditë frymëzon çdo shqiptar për të luftuar në mbrojtje të votës, në garantimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Me votë ne do t’i çlirojmë qytetarët nga regjimi i varfërisë dhe i mjerimit, nga regjimi i dhunës dhe kërbaçit, nga rregjimi i padrejtësisë dhe i mashtrimit, nga rregjimi ku ligjin e bën krimineli dhe i riu apo e reja e sapodiplomuar, profesionisti i ndershëm apo intelektuali i guximshëm endet i papunë.

Me votë, me zgjedhje të lira dhe të ndershme, ashtu si më 22 mars shqiptarët do të hapin një rrugë të re shpresë dhe zhvillimi për Shqipërinë”, shkruan Basha.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...