Skandali/ Ja si po duan t’i “blejnë” të rënët italianë për ushtarë grekë

0
490

Sipas lajmeve që qarkullojnë në mediat shqiptare dhe greke në Dragot të Tepelenës janë gjetur 14 skelete të ushtarëve, ku 11 prej tyre në bazë të medalioneve kanë mbiemrin “Greco”, për të cilët Greqia pretenon se janë ushtarë grekë me e mbiemër “Grekos”.

Sipas studiuesit Arben Llalla, njohës i mirë i çështjeve greko-shqiptare, në listën e ushtarëve të Greqisë të vrarë gjatë asaj lufte vetëm një ushtar ka patur mbiemrin “Grekos”. Llalla thotë se ky ushtar i vetëm që ka mbiemrin “Grekos” nga rreth 8 mijë të vrarë gjatë luftës italo-greke quhej Panajot Jorgos Grekos i vrarë më 16.01.1941, në veri të Këlcyrës.

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.