Situata politike në kohë pandemie/ Fuga: Nuk jam dakord me presidentin! Cili është roli i opozitës

Duhet të lëçisni

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

U hap vetëm për plazhin, mbyllet Bypassi i Vlorës

Mbyllet Bypass i Vlorës. Pas hapjes provizore për shkak të sezonit turistik tashmë ky segment rrugor do të qëndrojë i mbyllur. Ende nuk ka...

Akademiku Artan Fuga ka bërë një analizë të situatës politike në të cilën ndodhet vendi në këtë kohë pandemie.

Sipas Fugës roli i presidentit Ilir Meta nuk ka qenë korrekt pasi ai nuk ka bërë konsultime me opozitën në parlament apo jashtë parlamentit. Sa i përket rolit të opozitës Fuga thotë se ka pasur rol për të mos tensionuar situatën në vend.

“Presidenti Meta nuk ka bërë konsultime. Nuk jam dakord me presidentin këtë herë. Nuk ka bërë konsultime me opozitën në parlament apo jashtë parlamentit. Zakonisht i bën konsultimet dhe ka një prirje për t’u marrë vesh me palët e interesuara, por këtë herë kreu i shtetit nuk veproi kështu. Së paku kështu e shikoj unë.

Opozita mendoj se ka pasur rol për të mos tensionuar situatën në vend, por shoqëruar me një lloj pozicioni para-politik. Na duhet një pushtet që të jetë me qytetarin. Opozita nuk është këtu për faktin që sa familje në nevojë janë ndihmuar etj.

Dakord janë cështje nën politike, por jo kryesore. E bën opozitën të humbasë kohën për gjëra që nuk janë detyrë e saj. Opozita për shembull për Kodin Penal reagoi shumë butë pasi kaluan në Kuvend”, u shpreh Fuga.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

U hap vetëm për plazhin, mbyllet Bypassi i Vlorës

Mbyllet Bypass i Vlorës. Pas hapjes provizore për shkak të sezonit turistik tashmë ky segment rrugor do të qëndrojë i mbyllur. Ende nuk ka...

Grekët në grevë, bllokohet lëvizja e trageteve Sarandë-Korfuz

Ditën e sotme është bllokuar lëvizja e trageteve të linjës Sarandë-Korfuz dhe anasjelltas. Sipas burimeve nga pala greke e Korfuzit punonjësit shëndetësorë që bëjnë tamponët...