Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Shtegtim nëpër Shqipërine e Jugut: Çamëria”/ Idrizi: Enciklopedi më e plotë për dimensionet e Çamërisë (film)

Nga 27.al 0

Ditën e sotme në Hotel Tirana, po zhvillohet promovimi i librit “Shtegtim nëpër Shqipërine e Jugut: Çamëria” i autorit Ibrahim Daut Hoxha.

I pranishë ishte dhe kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ku u shpreh se kjo vepër është një enciklopedi e plotë për të treguar dimensionet e Çamërisë.

“Kjo enciklopedi është vepra më e plotë për të treguar dimensionet e Çamërisë. Për ata që nuk e dinë, Çamëria është vetëm 5% më pak se Kosova si sipërfaqe me një histori të jashtëzakonshme. Daut Hoxha ka qënë një luftëtar, i cili ka luftuar me armë për Çamërinë. Ndërkohë Ibrahim Hoxha shkruante vazhdimisht vepra për Çamërinë. Ai ka shkuar 21 vepra për Çamërinë dhe vazhdonte të bënte vepra të tjera dhe tentonte ti botonte dhe prap i përmendnin se ishte i biri i Daut Hoxha dhe vazhdojnë ta përndiqnin në mënyrë që të hiqte dorë të shkruante mbi Çamërinë.

Mos harroni se pashallarët e kuq e kanë shitur Çamërinë dhe po mundohen ta shesin Çamërinë edhe sot. Kam pasur shumë pikpytje të mijat ndërkohë që hulumtojë shumë mbi historinë e Çamërisë dhe një ndër momentet që më qëndronte e paqartë në ato listat e historisë së Çamërisë, ishte moment i bandave të Napoleon Zervës, mos harroni që babai i Ibrahimit, Daut Hoxha ka luftuar nga viti 1913 deri në viti 1940. Tragjedia e Çmërisë mbaron në fundin e luftës së dytë botërore por ka filluar në vitin 1913 kur ajo sapo u pushtua.

Vetëm një gjë nuk shkonte me regjimin komunist ishin shqiptarët e Çamërisë pasi nuk duhet t’i prishnin qefin Greqisë, ndërkohë që Enver Hoxha shkruante librin “Dy popuj miq”, ndërsa shqiptarët e Çamërisë mundoheshe t’i stigmatizonte duke i lënë qytetarë të dorës së dytë. Fatkeqsishtë kjo strategji e komunistëve për lënien e Çamërisë vetëm, për ta tradhëtuar atë vazhdon edhe sot e kësaj dite midis nesh. Sot vazhdojnë prap pashallarët dhe rilindasit e kuq qëe Çamëria të mbetet vetëm, Çamëria të mbetet mënjanë. Të mos flitet për Çamërinë se na mërzitet kryeministri grek. Unë ju them rilindasve të kuq mos bëni të njëjtin gabim për 75 vjet që keni bërë mbi shqiptarët e Çamërisë, se ne kërkojmë shtëpitë tona , të kthehemi në shtëpitë tona.”, u shpreh Idrizi.

Promovohet libri 'Shtegtim neper Shqiperine e Jugut: Cameria', i autorit Ibrahim Daut Hoxha

Publiée par Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet sur Samedi 25 janvier 2020

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej