Shën Gjergji ishte pellazg nga Kapodokia!

Duhet të lëçisni

Koronavirusi i mori jetën, vajza 26-vjeçe nga Mati me sëmundje të tjera, ishte shtruar te COVID-2

Sot u shënuan 5 humbje jete dhe 833 raste të reja me koronavirus. Mes 5 viktima është një vajzë 26-vjeçe,raportohet se vajza që humbi...

Rruga e vjetër Vlorë-Fier e lënë në harresë, banorët: Mungesa e sinjalistikës sjell aksidente

Kjo është Rruga e vjetër nacionale Vlorë-Fier. Dikur mjaft e frekuentuar. Prej momentit kur nisi frekuentimin e saj autostrada Levan-Vlorë, ky aks është lënë...

Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe...

Monitorim me dron nga ajri, gjobiten 688 qytetarë në Berat

Në 3 javët e para të këtij viti janë vendosur 688 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor dhe 247 gjoba për mosvendosjen e maskës. Policia...

shkruan Fahri Xharra

Kapadokia në kohën Romake (në të gjelbërt)

Kapadokia e njohur si Hatti, që nga Koha e vonëshme e Bronzit ishte vendlindja e Hititëve – pellazg me qendër Hatusa. Pra, mbi këtë tokë ishin Hititët deri në shekullin XII para Krishtit, Frigjët deri në shekullin VII para Krishtit, Lydianët deri në Aleksandrin e Madh, pastaj Roma, Bizanti dhe Osmanët.

Në kohën e Lydianëve dhe më vonë  deri te Mbreti Diokleciani lulëzoi skllavëria si shëmtim shoqëror, kundër së cilës skllavëri u ngrit edhe Shën Gjergji që e humbi edhe kokën.

Azia e vogël, gati e tërë Turqia e sotme nga Dardanelet e deri në Siri, ishte tokë pellazge me histori të lashtë mijëra vjeçare . Valët e historisë e kanë tronditur atë regjion e posaçërisht,  Kapadokian që sot po flasim.

Personazhi i temës së sotme është Shën Gjergji, i shenjti i fesë katolike, ortodokse dhe hebraike e i cili lindi mu këtu në Kapodokia.
Këtu, viteve të fundit, është gjetur një qytet nëntokësor i vjetër mbi 5000 vjet me më së paku 7 kilometra tunele dhe një mori kishash të fshehura. Sipas burimeve, ky tunelim nëntokësor e kishte qëllimin madhor që Hititët të mbroheshin nga sulmet frigase.

Vjet më 6 Maj e lexova këtë: “Sot në tokat shqiptare Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, dhe në  jugun e Malit të Zi festohet dita e Shën Gjergjit”.
E di shumë mirë që edhe shqiptarët e fesë muslimane e festonin ditën e Shën Gjergjit, me një ceremoni të posaçme familjare me dëshirë dhe kërkesë të ripërtëritjes familjare, ashtu si ripërtrirja e natyrës. Nuk dinin më shumë. (It is a day of joy and believing in god, people will go out and build a fire and play around it, people will bless their houses, fields, their children and everything around them with water as it was the holy water. St George’s Day in Albania and Kosovo is celebrated on the 6th of May and is called Shen Gjergji or Shengjergji (Shingjergji) and is a day where people celebrate the blessing of god).

Kush ishte Shën Gjergji? Zakonisht të gjithë të shenjtit ishin njerëz të zakonshëm  me virtyte dhe aftësi jo të zakonshme. Ashtu edhe Shën Gjergji i Kapodokisë.

Vrasja e dragoit nga Shën Gjergji është një simbolikë e vrasjes së paganizmit, që nga koha e Perandorit Konstantin

Duhet të kemi një të qartë se Dita e Shën Gjergjit tek pjestarët e fesë katolike festohet me 23 Prill, kurse tek ata të fesë ortodokse me 6 Maj (ndryshimet në kalendarët e përdorur) (edhe Heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu u lind në 6 maj të vitit 1405 në një familje fisnike të Dibrës, siç ishte ajo e Gjon Kastriotit, pra dita e emrit Gjergji në emrat kishtar, 6 Maji).

Gjergji kishte lindur në një familje fisnike katolike në  Kapodokia, në Azinë e Vogël (a region of the ancient world that corresponds to modern day Turkey). rreth vitit 280 pas Krishtit Per çudi të shkrimeve thuhet se ishte grek (?).

Kisha e Shën Gjergjit në Kapadoki

I ati Anastasi, ishte martirizuar për krishtërim, në kohën kur Gjergji ishte ende i ri. Nëna e tij Thoepista e ngriti dhe e rriti Gjergjin me edukatë të krishtere (shikoni ende nuk kishte lindur feja ortodokse).
Si djalosh i familjes fisnike, sipas të gjitha gjasave Lidias, si 17 vjeçar iu bashkua armatës romake në betejat e saja në Egjypt e Palestinë. U përparua në gradën e lartë ushtarake, si komandant i i Gardës Perandorake me 1000 ushtarë. Fatkeqësia e tij e dytë ishte, kur i vdiq e ëma, kur ishte në moshën 20 vjeçare.

Shikoni, gjërat në histori nuk kanë shkuar ashtu ëmbël si në një film. Krishtërimi e kishte Romën kundërshtar të madh; dhe më 23 Shkurt 303, kur kremtohej dita romake Apollo (e këtë romakët e morën nga Ilirët) Diokleciani perandori me origjinë nga Dalmacia, e djegu kishën e krishterë të Necomedeas dhe e lëshoi urdhëresën kundër të krishterëve (I njohur si Edikti i Dioklecianit).
Ditëve të shpalljes së ediktit, Gjergji gjendej në Aleksandri, i cili haptas e kundërshtoi ndalesën e praktikimit të krishtërimit. Filloi një kohë shumë e rezikshme për të krishterët, praktikuesit kërcënoheshim me skllavërim.

Përkundër të gjitha mundimeve të Dioklecianit që ta bindë Gjergjin; ai nuk u dorëzua dhe përfundoi me prerje të kokës. Në fillim të majit 303 pas Krishtit, ai u martirizua. Trupi i tij është varrosur në Lod, Palestinë, kurse gjërat personale i ruhen në Manastirin e Shën Gjergjit në Kajro të Egjyptit.
Para se fama e tij të përhapej nëpër botë, Perandori Konstantin (me origjinë dardane), pozitë të cilën e mori nga Diokleciani, urdhëroi përjetësimin e Shën Gjergjit.

Referencat:
– http://www.ukalbanians.net/today-is-saint-george%E2%80%99s-day/
-http://www.tao-yin.com/astrologie/Dragon_Saint_Georges.html- http://stminahamilton.weebly.com/1/post/2010/4/st-george-the-prince-of-martyrs.html
-http://metiscappadociatours.com/goreme-open-air-museum.php
https://en.wikipedia.org/wiki/George_of_Cappadocia
– http://www.stuartwilde.com/2013/04/st-georges-day-and-the-prayer/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Koronavirusi i mori jetën, vajza 26-vjeçe nga Mati me sëmundje të tjera, ishte shtruar te COVID-2

Sot u shënuan 5 humbje jete dhe 833 raste të reja me koronavirus. Mes 5 viktima është një vajzë 26-vjeçe,raportohet se vajza që humbi...

Rruga e vjetër Vlorë-Fier e lënë në harresë, banorët: Mungesa e sinjalistikës sjell aksidente

Kjo është Rruga e vjetër nacionale Vlorë-Fier. Dikur mjaft e frekuentuar. Prej momentit kur nisi frekuentimin e saj autostrada Levan-Vlorë, ky aks është lënë...

Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe...

Monitorim me dron nga ajri, gjobiten 688 qytetarë në Berat

Në 3 javët e para të këtij viti janë vendosur 688 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor dhe 247 gjoba për mosvendosjen e maskës. Policia...

GJKKO lë në burg turkun me nënshtetësi shqiptare të ekstraduar nga Bullgaria

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur zbatimin e masës së sigurimit arrest në burg për të ekstraduarin nga Bullgaria,...