Apostol Vaso: Kjo nuk është luftë, sepse… (film)

Duhet të lëçisni

I vdes burri nga COVID-19, ish-deputetja socialiste: Nuk ja doli dot me sëmundjen

Bashkëshorti i ish-deputetes socialiste Valentina Leskaj ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmin e trishtë e ka njoftuar vetë Leskaj në një postim në Facebook,...

Protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut, arrestohen 8 persona, prokuroria paralajmëron ndëshkime të tjera

Policia në Maqedoninë e Veriut ka arrestuar 8 persona për protestat e dhunshme që filluan për rastin “Monstra”. Mediat maqedonase shkruajnë se Prokuroria ka paralajmëruar...

Bilanci nga COVID-19 në Maqedoni: Sot u shënuan 721 raste të reja dhe 7 të vdekur

Në 24 orët e fundit në Maqedoni është rritur ndjeshëm numri i infektimeve të reja me Covid-19. Nga 3816 testime të kryera, 721 qytetarë...

986 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 986 qytetarë me COVID-19. Nga krahu tjetër nuk kanë mundur të fitojnë...

Doktor Apostol Vaso i ftuar në “ABC-në e mëngjesit”, ka thënë që kjo pandemi po trondit themelet e shoqërisë, jo nga numri i vdekjes, por sepse është e sponsorizuar dhe e mbivlerësuar.

Sipas tij nuk jemi në luftë, sepse kemi qenë gjithë kohës në luftë.

Ai ka shpjeguar me shifra duke treguar se numri i personave që kanë humbur jetën nga trauma është shumë më i lartë.

“Prej vitesh mjekët e traumës flasin për një epidemi, e cila quhet traumë, sepse minimalisht vdesin 200 vetë në vit. Spitali, kur nuk ka punë çdo ditë vijnë në spital 40 trauma, të lehta, të mesme dhe të rënda. Pa përfshirë të helmuarit, të djegurit. Janë 14 mijë raste në përgjithësi. Përgjithësisht të sëmurët nga trauma vdesin në spitalin Ushtarak.

Unë kam parë rreth 4 mijë vdekje në 20 vjet. Ne jemi gjithë kohën në luftë, prandaj nuk jemi vetëm sot para një lufte. Ne jemi ata që gjendemi ty”, u shpreh ai.

Përse e ndjejmë dhimbjen fantazëm?

Apostol Vaso: Ka një sistem që është i dukshëm dhe ka një sistem real që është i padukshëm dhe i pandryshueshëm. Instiktin e vetëmbrojtës, na e kanë dhënë si kuti. Edhe po të prekesh reagon, por edhe virusi po të preket ndryshon.

Mjekësia është ankesë, ndaj dhe jemi misionarë, as zot dhe as punonjës.

Je i bindur që kjo është një pandemi e sponsorizuar?

Apostol Vaso: Nuk them që ka marrë para dikush, por mënyra se si e shikojmë. Njerëzit ndryshojnë gjithë kohën, ndërsa virusi nuk ka ndryshuar asnjë herë. Është perceptimi ynë dhe virusi aty.

Perceptimi ynë ka ndryshuar. Edhe panjohura ka një limit. E panjohura na nxit. Fëmija kur lind, përse qan, arsyeja është sepse ka një njohuri, ka ndryshuar ambient.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

I vdes burri nga COVID-19, ish-deputetja socialiste: Nuk ja doli dot me sëmundjen

Bashkëshorti i ish-deputetes socialiste Valentina Leskaj ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmin e trishtë e ka njoftuar vetë Leskaj në një postim në Facebook,...

Protestat e dhunshme në Maqedoninë e Veriut, arrestohen 8 persona, prokuroria paralajmëron ndëshkime të tjera

Policia në Maqedoninë e Veriut ka arrestuar 8 persona për protestat e dhunshme që filluan për rastin “Monstra”. Mediat maqedonase shkruajnë se Prokuroria ka paralajmëruar...

Bilanci nga COVID-19 në Maqedoni: Sot u shënuan 721 raste të reja dhe 7 të vdekur

Në 24 orët e fundit në Maqedoni është rritur ndjeshëm numri i infektimeve të reja me Covid-19. Nga 3816 testime të kryera, 721 qytetarë...

986 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 986 qytetarë me COVID-19. Nga krahu tjetër nuk kanë mundur të fitojnë...

Çfarë i shkroi Edi Rama, Albin Kurtit pas fitores në zgjedhje? Zbulohet letra

Pas fitores së zgjedhjeve në Kosovë, Albin Kurti mori shumë letra nga drejtuesit e shumë shteteve dhe mes tyre nuk kishte si të mungonte...