Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Apostol Vaso: Kjo nuk është luftë, sepse… (film)

Nga 27.al 0

Doktor Apostol Vaso i ftuar në “ABC-në e mëngjesit”, ka thënë që kjo pandemi po trondit themelet e shoqërisë, jo nga numri i vdekjes, por sepse është e sponsorizuar dhe e mbivlerësuar.

Sipas tij nuk jemi në luftë, sepse kemi qenë gjithë kohës në luftë.

Ai ka shpjeguar me shifra duke treguar se numri i personave që kanë humbur jetën nga trauma është shumë më i lartë.

“Prej vitesh mjekët e traumës flasin për një epidemi, e cila quhet traumë, sepse minimalisht vdesin 200 vetë në vit. Spitali, kur nuk ka punë çdo ditë vijnë në spital 40 trauma, të lehta, të mesme dhe të rënda. Pa përfshirë të helmuarit, të djegurit. Janë 14 mijë raste në përgjithësi. Përgjithësisht të sëmurët nga trauma vdesin në spitalin Ushtarak.

Unë kam parë rreth 4 mijë vdekje në 20 vjet. Ne jemi gjithë kohën në luftë, prandaj nuk jemi vetëm sot para një lufte. Ne jemi ata që gjendemi ty”, u shpreh ai.

Përse e ndjejmë dhimbjen fantazëm?

Apostol Vaso: Ka një sistem që është i dukshëm dhe ka një sistem real që është i padukshëm dhe i pandryshueshëm. Instiktin e vetëmbrojtës, na e kanë dhënë si kuti. Edhe po të prekesh reagon, por edhe virusi po të preket ndryshon.

Mjekësia është ankesë, ndaj dhe jemi misionarë, as zot dhe as punonjës.

Je i bindur që kjo është një pandemi e sponsorizuar?

Apostol Vaso: Nuk them që ka marrë para dikush, por mënyra se si e shikojmë. Njerëzit ndryshojnë gjithë kohën, ndërsa virusi nuk ka ndryshuar asnjë herë. Është perceptimi ynë dhe virusi aty.

Perceptimi ynë ka ndryshuar. Edhe panjohura ka një limit. E panjohura na nxit. Fëmija kur lind, përse qan, arsyeja është sepse ka një njohuri, ka ndryshuar ambient.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej