- Advertisement -

TAG

Shën Gjergji

Ceremoni rituale në Rekën e Epërme (festa e Shynzherxhit ose e Shën Gjergjit)

Shkruan: Edibe Selimi-Osmani Reka e Epërme ,si veçori traditash shkon me krahinën e Dibrës me qendër qytetin Dibër. Shtrihet në vise malore në rrjedhën e sipërme...

Shën Gjergji ishte pellazg nga Kapodokia!

shkruan Fahri Xharra Kapadokia e njohur si Hatti, që nga Koha e vonëshme e Bronzit ishte vendlindja e Hititëve - pellazg me qendër Hatusa. Pra,...

Dita e Verës në Tetovë dhe Gostivar me rrethinë

Shkruan Edibe Selimi Osmani* Këngë për Ditë Vere Trandafilin në ferrë (2 herë) Çe na erdh lumja Verë, oooih! Vera erdh’ e shkaj, Mulleza nuk pushoj, Vera jerdh’ e shkaj, Shyshja...

Shën Gjergji plak e sjell pranverën me dajak…

Gojëdhënat për ditën e Shën Gjergjit, festa pagane që festohet kryesisht në Veri të Shqipërisë, por edhe në zona të tjera e vende të...

Ederlezi i racistëve

Nga Enkel Demi Na bie ndër mend për ata që i konsiderojmë të ndryshëm nga vetja, sa herë ka ndonjë ngjarje apo festë që bëjmë...

Latest news

Këshilli Kombëtar i PD jep “ok”, miratohet lista me kandidatët për zgjedhjet e 25 prillit

Këshilli Kombëtar i PD ka dhënë miratimin e tij për listën me kandidatët të propozuar nga Kryesia për zgjedhjet e 25 prillit. Lulzim Basha, kryetari...

Publikohet lista e PD për Tiranën, Shpëtim Idrizi renditet i nënti, Mesila Doda e 12-ta

Parti Demokratike ka publikuar rënditjen me emrat e kandidatëve të saj për qarkun e Tiranës, teksa pas disa orësh pritet të dorëzohet dhe lista përfundimtare...

A i lufton vaksina kineze mutacionet? Zbulohen rezultatet e studimit të fundit

Sipas të dhënave të një studimi në Brazil bëhet e ditur se vaksinat ndaj Covid-19 të zhvilluara nga Sinovac Biotech Ltd e Kinës është...

Shteti europian në luftë me rastet e reja: Zgjaten masat kufizuese kundër koronavirusit

Kryeministri Hollandez Mark Rutte tha të hënën se ora policore për të luftuar shpërthimin e koronavirusit duhet të vazhdojë të paktën deri më 31...

Xhemal Gjunkshi nuk do jetë kandidat në 25 prill, Basha e ‘josh’ me një pozicion të ri

Pas Eno Bozdos, edhe Xhemal Gjunkshi nuk do të jetë pjesë e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 si kandidat në lista. Burimet bëjnë me dije...
- Advertisement -