Saimir Tahiri peng i votave që i duhen Rilindjes, jo i drejtësisë

Duhet të lëçisni

Arrestohen 2 persona për kultivim kanabisi, procedohet kryetari i fshatit Çorrotat në Berat

Dy persona kanë rënë në pranga për kultivim të bimëve narkotike. Në pranga kanë rënë A.P., 41 vjeç dhe D.H., 36 vjeç, të dy banues...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Policia vijon monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu bëjnë me dije se...

Pas trafikut të rënduar, 5 makina përfshihen në aksident në Lezhë

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Lezhë. Pesë makina janë përplasur njëra pas tjetrës, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Kujtojmë se ditën...

Saimir Tahiri po ankohet se kthimi i çështjes ndaj tij në shkallën e parë është padrejtësi. Ai shton se drejtësia e vonuar nuk është drejtësi, teksa përdor fjalën “turp”.

Me thënë të drejtën nuk është drejtësi e vonuar, sepse as që bëhet fjalë për drejtësi, veçanërisht pas reformës që udhëhoqi pasardhësi i Tahirit, Fatmir Xhafaj.

Por, në këtë rast kemi të bëjmë me një urdhër të mirëfilltë politik për ta mbajtur peng Saimirin e bashkë me të çunat e tij të “vyer”.

Tashmë, në vjeshtë do të nisë fushata e gjatë e një gare elektorale, e cila siç po duket do të jetë e sojit “sy për sy e dhëmbë për dhëmbë”. Edi Rama që e sheh veten në zbythje ka nevojë për çdo votë e mbi të gjitha për të tëra llojet e vjedhjeve, presioneve, krimeve elektorale.

Duke ia lënë litarin jashtë Saimir Tahirit, rilindasve u duhet “ndërhyrja” e tij në fushatën e Tiranës.

Para katër vjetëve, falë kësaj “ ndërhyrje” me para dhe “çunat e mirë”, të cilët Damiani i thërret “problematikë” në Tiranë u bë një masakër e vërtetë elektorale. Rilindja fitoi 18 deputetë.

Sa për të dhënë një shembull le të marrim zonën e Farkës, në të cilën komisionerët dhe aktivistët e të gjitha partive politike janë kërcënuar me grykën e pushkës apo me atentate që nuk u kursenin as familjarët.

Në Tiranë shumë qytetarëve u janë sekuestruar kartat e identitetit, në mënyrë që mos të votonin kundër qeverisë. Janë blerë vota në komunitete të margjinalizuara, ndërsa qershia mbi tortë ka qenë mbushja e kutive.

Sapo Saimiri mësonte që diku në një qendër votimi vota po dëmtonte numrin 18 të Rilindjes, “djemtë e tij magjistarë” bënin çudinë.

U dogjën mandate, u “ekzekutuan” deputetë, në mënyrë që ish-“vllai ‘modh” i Saimirit të mbretëronte, të krijonte një sulltanat, të formonte një qeveri me timon në dorë.

I pari që e pësoi ishte Saimir Tahiri. Të parin që lëshuan ishte pikërisht ai. Kjo është besa e Rilindjes. Ky është Kodi i Nderit i Edi Ramës. Një njeri që nuk ka një shok të vetëm si nuk do ta linte të ikte për lesh Sajmen?

Por, tani ai u duhet, prandaj duhet mbajtur lidhur. Çështja i kthehet në shkallën e parë, në mënyrë që të përziejë sërish duart në llum.

Ndaj, Saimiri nuk duhet të ankohet, sepse kjo është loja, të cilën ai e njeh fort mirë dhe sot poi a kërkojnë, si bënte ai pak vjet më parë me të tjerë.

Përndryshe t’i nxjerrë ato rregjistrime që thotë se ka dhe t’i marrë të gjithë me vete udhës për në greminë, meqë i mbyturi të mbyt.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Arrestohen 2 persona për kultivim kanabisi, procedohet kryetari i fshatit Çorrotat në Berat

Dy persona kanë rënë në pranga për kultivim të bimëve narkotike. Në pranga kanë rënë A.P., 41 vjeç dhe D.H., 36 vjeç, të dy banues...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Policia vijon monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu bëjnë me dije se...

Pas trafikut të rënduar, 5 makina përfshihen në aksident në Lezhë

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Lezhë. Pesë makina janë përplasur njëra pas tjetrës, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Kujtojmë se ditën...

2 shtete futen në listën e zezë të Zvicrës, zbuloni nëse bën pjesë Shqipëria dhe Kosova

Qeveria federale ka publikuar sot një listë të re e cila tregon se cilat shtete konsiderohen vende me rrezik për Zvicrën. Me këtë rast...