Sa më diktatoriale shoqëria aq më mirë me shëndet janë njerëzit? Apo…

Duhet të lëçisni

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Nga Artan Fuga

Katër informacione të vërteta dhe një pyetje

1. Sindromi i të burgosurit si virus është hapur shumë ndër burrat. Cfarë është? Kam folur në telefon me rreth 30 vetë, nga të cilët 10 flisnin si më parë, kishe qejf t’i dëgjoje. Por 20 të tjerët zgjasnin muhabetin, flisnin kot, përsërisnin nga njëqind herë gjërat, hynin në monologje, të ndërprisnin fjalën, nuk dëgjonin, flisnin pa fund, nisnin të harronin emrat e përveçëm, kishin hyrë në teorinë e komplotit hebreo – frankmason, thoshin : e pe doli fjali ime!, tregonin se çfarë bëjnë ata të përkryer, sesi të tjerët nuk i kuptojnë, etj. Disa lavdëronin ose shanin edhe qeverinë. Jepnin parashikime se kur do të përfundojë pandemia. Sindromi i mbylljes në shtëpi. Sindromi i të burgosurit!

Kur të dalin në liri këta mos i llogarisni më!

2. Rritur me 20 deri 30 përqind aktet e dhunës familjare, ku burri rreh gruan në shtëpi në disa vende europiane. Statistikat vijnë nga denoncimet e grave në polici.

3. Në Itali, Spanjë etj, ndonëse jeni në pikun e epidemisë ka një stopim të rritjes të paraqitjes të të sëmurëve në spitale. Mbetet për t’u parë, nëse do të jetë një pikë vertikal në ulje apo linear horizontal. Tregues shumë pozitiv.

4. Në Francë autorizohet që edhe të sëmurët me simptoma të lehta nën kujdesin e mjekëve dhe me recetë, nën vëzhgimin edhe të mjekëve të familjes mund të marrin plakenil. Testimi bëhet gjithashtu në disa dhjetra spitale njëkohësisht.

Pyetje:

Si është e mundur që në shoqëritë demokratike epidemia zhvillohet me një kurbë që është rritur gjeometrikisht, kurse në vende diktatoriale, gjysëm diktatoriale, ose piramidale të vdekurit dhe të infektuarit rriten si numur gradualisht, pra me shifra të vegjël?

Çfarë do të thotë kjo? Sa më diktatoriale shoqëria aq më mirë me shëndet janë njerëzit? Apo… Këtej e tutje ja një kriter bio-imunitar për të dalluar një pushtet arbitrar nga një pushtet demokratik. Në demokraci njerëzit sëmuren dhe shkojnë në spital. Kurse në diktatura ose shoqëri piramidale njerëzit sëmuren dhe kush thotë se jam sëmurë rrezikon të ndëshkohet për agjitacion e propagandë!

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Kërkohej prej 10 vitesh nga policia, shqiptarin e “tradhton” facebook-u i gruas

Prej 10 vitesh shqiptari nga Vlora Shaqir Kalaj ishte në kërkim nga policia italiane, pasi ishte një nga të arrestuarit e operacionit “Non plus...

Vdekja e 23 të moshuarve pasi u vaksinuan në Norvegji, OBSH nis verifikimet

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur verifikimet për vdekjen e 23 të moshuarve në Norvegji, pasi u vaksinuan kundër koronavirusit. OBSH është në kontakt me...

Lajm i keq nga Pfizer, kompania do të zvogëlojë përkohësisht dërgesat e vaksinave në Europë

Kompania amerikane Pfizer, që momentalisht është prodhuesi më i mad hi vaksinave kundër koronavirusit, ka marrë vendimin që të zvogëlojë përkohësisht dëgimin e dozave...

Futen në grevë tre zyrtarë të Kryeministrisë në Kosovë

Tre zyrtarë të Zyrës së Kryeministrit në Kosovë kanë njoftuar se kanë hyrë në grevë. Këshilli Grevist që përbëhet nga Arben Krasniqi, Isa Hajdari...

Dalin shifrat në 24 orët e fundit: Shumë raste të reja me COVID-19, ulet numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka bërë me dije shifrat e fundit sa i takon situatën së COVID-19. Në 24 orët e fundit në...