Rama: Serbët dhe shqiptarët të kapërcejnë lumin e gjakut që i mbajti të ndarë

Duhet të lëçisni

Basha: Rama premtoi shëndetësi falas, por e futi në kolaps

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sistem në kolaps. Përmes një postimi...

Deklarata shokuese për vaksinën e koronavirusit: Mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë

Në një kohë kur vaksina e koronavirusit po kërkohet në doza të larta nga shumë shtete për t’i dhënë fund pandemisë, një rabin orthodoks...

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për...

Aksidenti fatal në Tiranë, shoferi që përplasi për vdekje 9-vjeçaren ishte i dehur

Zbardhen detaje të reja për vdekjen e 9-vjeçares në Tiranë, e cila u përplas dje nga një automjeti. Burime nga policia sqarojnë se shoferi 49-vjeçari...

 

Kryeministri Edi Rama në komunikatën e javës në rrjetin e tij social të facebook është shprehur se shqiptarët dhe serbët e këtij shekulli të ri mund të bëjnë përmes njëri-tjetrit duke kapërcuer lumin e madh të gjakut që i mbajti të ndarë me shekuj të tërë. Ajo që na ndan me Serbinë, pavarësia e Kosovës, nuk mund të na pengojë në rrugëtimin e përbashkët për integrimin në BE shton Rama.

Rama: “Këtë javë vizitova Beogradin, një vizitë dy ditore e pregatitur prej kohësh. Për të cuar përpara një marrëdhënie strategjike, për paqen, integrimin dhe për zhvillimin tonë ekonomik e social edhe përmes shfrytëzimit të dimensionit rajonal në kontekstin e procesit historik të Berlinit.

Shqiptarët dhe serbët e këtij shekulli të ri mund të bëjnë përmes njëri-tjetrit për veten e tyre dhe për ballkanit atë që francezët dhe gjermanët bënë për veten e tyre dhe për Europën duke kapërcuer me largpamësi  rrënqethëse dhe vendosmëri titanike lumin e madh të gjakut që i mbajti të ndarë me shekuj të tërë.

Me këtë bindje të patundur, tek kjo ide fituese dhe për ta çuar atë përpara jemi angazhuar me një politikë të re ndaj Serbisë, një politikë dialogu, ku ajo çfarë na ndan prerazi, qëndrimi diametralisht i kundërt ndaj pavarësisë së Kosovës nuk na pengon të komunikojmë për atë që na bashkon rruga e përbashkët e integrimit europian dhe interesat reciproke për fuqizmin ekonomisë.

Sa më shumë Shqipëria i flet Serbisë troc në sy për Kosovën dhe paralelisht i tregon popullit të saj vullnet për mirëkuptim aq më shumë mitet dhe ideologjitë vihen në vështirësi për ti ushqyer qytetarët e atij vendi me armiqësi ndaj atij vendi.”

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Rama premtoi shëndetësi falas, por e futi në kolaps

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sistem në kolaps. Përmes një postimi...

Deklarata shokuese për vaksinën e koronavirusit: Mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë

Në një kohë kur vaksina e koronavirusit po kërkohet në doza të larta nga shumë shtete për t’i dhënë fund pandemisë, një rabin orthodoks...

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për...

Aksidenti fatal në Tiranë, shoferi që përplasi për vdekje 9-vjeçaren ishte i dehur

Zbardhen detaje të reja për vdekjen e 9-vjeçares në Tiranë, e cila u përplas dje nga një automjeti. Burime nga policia sqarojnë se shoferi 49-vjeçari...

E trishtë/ Ndahet nga jeta në moshë të re mjekja shqiptare

Është ndarë nga jeta në moshë fare të re mjekja Eni Doko. Lajmin e ka bërë me dije kryetarja e Federatës së Mjekëve në...