Rama nuk shpëton, diga është çarë

Duhet të lëçisni

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Nga Ilir Babaramo

Një mizë në pjatën e supës në mencën e studentëve të Prishtinës shërbeu si detonator për revoltën e vitit 1981. Ato mbeten ende protestat më të mëdha dhe më të përgjakshme studentore në historinë e shqiptarëve. Ata që duan ta shikojnë protestën e këtyre ditëve thjesht si një punë tarifash janë ose tërësisht naivë, në rastin më të mirë ose shërbëtorë të Ramës, të thirrur për t’i bërë shërbimin e radhës. Ata që protestojne janë pika e fundit që derdhi gotën e zemërimit ndaj një qeverie që po vjedh gjithçka.

Shërbëtorët e përjetshëm të Ramës e morrën mesazhin dhe e gjetën menjeherë fajtorin. Sipas tyre është Lindita Nikolla. Ka dhe ndonjë kallogre mediatike që Ramës i ka mbetur në derë prej dy dekadash, të cilës duhet t’i gjejë punë sa herë e heqin nga ekrani, e cila beson se shqiptarët do ta hanë, nëse Rama shpëton prej ortekut të zemërimit popullor duke bërë kokë turku ministren e arsimit. Madje, i propozon që të zëvendesojë Nikollën me ndonjë nga ata pedagogët arqiomarksistë. Ditëzeza është kaq e hutuar sa harron që këtë eksperiment Rama e bëri një muaj më parë. Çoi zëvendesministër arsimi dikë që iku i lebetitur nga qeveria, kur pa se ministrat duhet të raportonin në mbledhje të qeverisë, nëse e kishin realizuar normën e share dhe likefacebook.

Në daljen e tij të fundit, Edi Rama u përpoq të gjejë një tjetër bouc emissaire: korrupsioni i pedagogëve. Rama kishte 100 për qind të drejtë në gjithçka që tha për gjendjen e universiteteve. Asnjë pikë nuk mund t’i hiqet. Por, koha dhe ca më tepër rrethanat kur e thotë përbëjnë një kodoshllëk të madh politik.

Korrupsioni i pedagogëve nuk është shkaku i gjendjes. Është pasoja. Rama do ishte i besueshëm pesë vjet më parë, atëherë kur aprovoi reformën në arsimin e lartë, kur aprovoi ligjin përkatës. Tani i bie që të hedhë në kosh ligjin që hartoi vetë dhe e trumbetoi si reformën më të madhe të bërë ndonjëherë në Shqipëri. Dhe atëherë studentët i kishte kundër. I kishte kundër, kur i thoshin se ishte një ligj klientelist që favorizonte Çilouniversitetin , që i vinte kazmës arsimit te lartë publik. Rama u mburr se mbylli universitetet kioska. S’ka gënjeshtër më të madhe se gjysëm të vërtetat. Tarifat e universiteteve publike u shumëfishuan duke i bërë studentët të tundohen nga sektori privat. Këtë sektor, në mënyrë perfide e favorizoi në gjithçka. Mjafton një shembull; prej pesë vitesh asnjë universitet publik ose privat nuk mund të japë doktoratura në degët që ka Çilouniversiteti. Thelë shumë e madhe kjo për Linditën e shkretë. Shikoni gruaja e kujt është në bordin e këtij universiteti apo babai i kujt është rektor për të kuptuar se kush i voli frutet e Çiloreformës.

Rama beson se duke sulmuar pedagogët do mbyllë skandalet ulëritëse që ka lënë pas. Është tepër vonë. Dhe sikur në këtë çast protesta e studentëve të mbyllet, s’ka më asnjë shpresë. Diga është çarë. Pushteti i tij është si ai, kur Spiro Koleka tërhoqi medaljen e cilësisë së ushqimit në Meksikë. Nuk ka Çiloreformë që e shpëton.

https://www.syri.net/op-ed/216197/rama-nuk-shpeton-diga-eshte-care/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Edi Rama rilind ministrinë e propagandës

Në një rekord të ri negativ në marrëdhëniet me publikun, kryeministri Edi Rama shpalli krijimin e një ‘agjencie për media dhe informim’, e cila...

Ndodh përsëri/ Burri vret gruan me armë zjarri, më pas qëllon edhe veten

Në fshatin Babunjë, Divjakë, dyshohet se shtetasi H. Rr., 58 vjeç, ka vrarë me armë gjahu në banesë bashkëshorten e tij, shtetasen F. Rr.,...

Sëmuret gjatë krasitjes, ndërron jetë shqiptari në Itali

Një 42-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm në Leçe, Itali. Viktima është me inicialet F.C. Ai banonte në Taviano dhe punonte në një...

Covid-19, 30 humbje jete në 1 javë, të enjten dhe të premten numri më i lartë i viktimave

Në shtatë ditë 30 humbje jete. Ky është bilanci që ka shkaktuar Covid 19 në Shqipëri nga 11 shtatori deri më 17 shtator duke...

Erdogan pret si mik Vuçiçin, flasin edhe për Kosovën (foto)

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është takuar në Stamboll sot me homologun e tij turk, Tayip Erdogan. Siç bëjnë të ditura kanalet zyrtare të informimit...