Qytetarët kundërshtojnë masat Covid, përleshje mes protestuesve dhe policisë në Vienë

Duhet të lëçisni

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Mijëra qytetarë dolën në protesta në Vienë për të kundërshtuar masat anti-Covid. Kjo solli një përplasje mes policisë dhe protestuesve, duke bërë që disa prej tyre të arrestoheshin.

Shumë prej protestuesve nuk vunë maska ​​dhe nuk mbajtën distancë ndërsa kaluan nëpër qendër të kryeqytetit austriak në një park ku Partia e Lirisë e ekstremit të djathtë (FPOe) kishte thirrur një tubim.

Sipas The Guardian, demonstruesit brohorisnin parulla dhe mbanin pankarta që kërkonin dorëheqjen e kancelarit të qendrës së djathtë Sebastian Kurz. Përleshje të izoluara u raportuan midis protestuesve dhe kundër-demonstruesve të majtë, me policinë që përdori gaz lotësjellës për t’i ndarë ata të paktën në një rast.

Austria lehtësoi bllokimin e saj të fundit muajin e kaluar dhe rihapi shkollat, dyqanet dhe muzetë. Por demonstruesit shprehën kundërshtim ndaj kufizimeve që ekzistojnë ende, duke përfshirë mbylljen e restoranteve dhe kafeneve, si dhe testet që nxënësit e shkollës duhet të marrin për të marrë pjesë në mësimet personale.

Policia tha se disa nga arrestimet u bënë në fund të protestës kur disa pjesëmarrës refuzuan të shpërndahen. Demonstrata të tilla kanë qenë gjithnjë e më të zakonshme në muajt e fundit ndërsa qytetarët luftojnë kundër kufizimeve të vazhdueshme të jetës normale dhe ndikimit të tyre ekonomik.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Makinat e demokratëve pushtojnë sheshin “Nënë Tereza”, ja si duket atmosfera në nisje të takimit përmbyllës të fushatës së PD-së

Partia Demokratike pritet të mbyllë mbrëmjen e sotme në orën 19:00, në kryeqytet, fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 Prillit. Mbyllja do të bëhet në...

Grevistët e Qafe-Barit nuk heqin dorë, nisin revoltën e parë fizike

Ish të burgosurit e burgut famkeq të Qafë-Baritnuk heqin dorë nga greva e tyre që ka nisur prej ditësh, pa arritur më parë një...

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...