PS “cirk” juridik për Vorpsin, flet konstitucionalisti Sokol Hazizaj

Duhet të lëçisni

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...

Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë

Ashtu siç ishte parashikuar, moti i keq ka përfshirë vendin gjatë kësaj të premteje dhe pritet të vijojë edhe nesër. Nisur nga rrethanat e krijuara...

Shenja plumbash kudo, brenda shtëpisë ku Lefter Zhidru luftoi me policinë (Film)

I ngjajnë një skenë të vërtetë lufte pamjet nga brenda shtëpisë së Lefter Zhidrut, në të cilën ai u përplas me armë një ditë...

Konstitucionalisti Sokol Hazizaj i ftuar në “ABC e mëngjesit” me Enkel Demin ka folur për betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Ai thotë se jo rastësisht Kushtetuta ka lënë të palëvizur procesin e prezantimit nëpërmjet emërimit, betimit, duke i dhënë një karakter të rëndësishëm emërimit të gjyqtarit në Gjykatën Kushtetuese. “Njerëzit, të cilët nuk e lexojnë ligjin në mënyrë jo të rastësishme, duke prishur ekulibrin midis pushteteve, duan ta kalojnë procesin e emërimit në një akt të thjeshte administrativ”, tha ai.

Më tej ai theksoi se KED duhet t’i drejtohet sërish Presidentit për kandidatët në mungesë në Gjykatën Kushtetuese.

“Jo çdo dëshirë duhet të formatohet apo të normohet, nuk besoj që është kaq konfliktuale situata midis presidentit dhe kryeministrit. Ata janë produkt i njëri-tjetrit”, tha ai.

Ai thekson se duhet të tërhiqen nga çdo lloj nisme e papërgjegjshme.

“Shqipëria konsiderohet nga të gjithë vendet europiane si një rast i veçantë, por në kuptimin jo të mirë. Gjëja e fundit që i ngelet njeriut është Kushtetuta, e drejta. E kanë bërë një lëmsh, sajohen konflikte fare pa vlerë. Konflikti midis KED dhe Presidentit është fare i panevojshëm. Këshilli për Vlerësimin e Reformës nuk dimë të ketë reaguar ndonjëherë. Konflitket i zgjedh ligji, aktet që cënojnë Kushtetuesen nuk duhen ndërmarë”, tha Hazizaj.

Gjithashtu ai ndal të ligji për mediat duke theksuar se gjithmonë në  fundet e ushtrimit të mandateve të pushteve mazhoranca bëhet agresive duke u përpjekur për ta kufizuar lirinë e saj.

“Kushtetuta ka parashikuar se shtypi është i lirë, prej vitesh të gjithë kryministrat kanë dashur ta cënojnë median, frymën e lirë të shtypit”, tha ai.

/abcnews.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...

Moti i keq, pezullohet lundrimi në Vlorë

Ashtu siç ishte parashikuar, moti i keq ka përfshirë vendin gjatë kësaj të premteje dhe pritet të vijojë edhe nesër. Nisur nga rrethanat e krijuara...

Shenja plumbash kudo, brenda shtëpisë ku Lefter Zhidru luftoi me policinë (Film)

I ngjajnë një skenë të vërtetë lufte pamjet nga brenda shtëpisë së Lefter Zhidrut, në të cilën ai u përplas me armë një ditë...

Naftëtarët e Ballshit paralajmërojnë grevë urie

Naftëtarët e Ballshit i janë rikthyer protestave për shkak se nuk kanë marrë asnjë zgjidhje, për pagat dhe rikthimin në punë. Ata theksojnë se prej...