Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

PD organizon tryezën për lirinë e medias/ Basha: “Paketa antishpifje” akti i fundit drejt vendosjes së një censure të plotë (film)

Nga Media 0

Partia Demokratike ka organizuar sot një tryezë për lirinë e medias ku pjesë kryesore e diskutimeve janë dy projektligjet e qeverisë Rama të njohura ndryshe si “Paketa Antishpifje”.

Gjatë fjalës së tij, kryedemokrati Lulzim Basha tha se kjo paketë është akti i fundit drejt vendosjes së një censure të plotë.

Basha tha se me të ardhur në pushtet, do ta zhbëjë ligjin, në rast se qeveria instiston për kalimin e tij.

“Ftesa jo vetem për solidaritet, e keni bërë luftën tuaj, nder dhe privilegj të jemi në krahun tuaj.

Jemi si partnerë me një interes, informimin e qytetarëve, pasi keqinformimi i tyre është një strategji e kësaj qeverie. Për opozitën e bashkuar kjo eshtë vijë e kuqe siç do ishte në çdo vend demokratik.

Duan të instalojnë me ligj censurën, synimi ynë është ti japim vendit jo vetëm një kuadër ligjor por të gjitha instrumentet për të zhvendosur lirinë e medias me standartet europiane, për sa i përket autonomisë dhe vetërregullimit të medias.

Nëse ky ligj kalon në parlament, sapo të kemi mundesi do e zhbëjmë këtë legjislacion. Këtë partneritet për mirëinformimin e qytetarëve duam ta përkthejmë ne nje bashkëpunim konkret”, tha Basha në fjalën e tij, ndërsa u largua nga mbledhja për një takim me sekretarët e Partive Popullore Europiane.”, tha Basha.

LIRIA E MEDIAS/ PD organizon tryezen per lirine e medias per te kundershtuar ligjet e censures te propozuar nga qeveria. Ne tryeze marrin pjese perfaqesues te medias Kryetari i PD, Lulzim Basha dhe drejtuesit e koalicionit te opozites

LIRIA E MEDIAS/ PD organizon tryezen per lirine e medias per te kundershtuar ligjet e censures te propozuar nga qeveria. Ne tryeze marrin pjese perfaqesues te medias Kryetari i PD, Lulzim Basha dhe drejtuesit e koalicionit te opozitesPer me shume informacione klikoni ne www.syri.net#SyriTV #LajmeSyri #LulzimBasha

Publiée par SYRI.net sur Lundi 16 décembre 2019

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej