Pas Covidit, Bill Gates akuzohet për shpikjen e dëborës në Teksas

Duhet të lëçisni

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

Në rrjetet sociale është duke qarkulluar një teori konspirative se bora që ka mbërthyer Teksasin në SHBA është e rreme dhe është krijuar nga Bill Gates.

Sipas teorisë konspirative, me krijimin e dëborës, Gates ka për qëllim ushqimin e frikës për ndryshimin e klimën në botë.

Në rrjetin social Tik-Tok, qytetarë të shumtë nga Teksasi kanë mbledhur një top bore duke u përpjekur ta shkrijnë atë me çakmak, por ajo nuk shkrihet.

Sipas The Sun, bora reagon në mënyrë të tillë për shkak të procesit të quajtur lartësim, që do të thotë se bora e ngurtë shkon direkt më avujt e ujit pa u shkrirë më parë në ujë të lëngshëm.

Ngjyra e zezë e parë kur dikush përpiqet të “djegë” borën në të vërtetë vjen nga çakmaku, sepse butani, lëngu më i lehtë ose lënda djegëse e ngurtë lëshon blozë e cila grumbullohet në sipërfaqen e borës, duke krijuar një film të errët. Kimikatet e përdorura për krijimin e borës së rreme gjithashtu mund të krijojnë një erë të keqe.

Dyshime të ngjashme u ngritën gjithashtu kur bora mbuloi Atlanta, në Georgia në vitin 2014.

Ndërkohë moti i keq në Teksas la miliona njerëz pa energji dhe ujë, teksa më shumë se 70 njerëz vdiqën.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mjeku apel kolegëve: A duhet ndryshuar protokolli në spitale për familjarët e personave me aftësi ndryshe?

Mjeku Odri Qejvani nëpërmjet rrjeteve sociale ka bërë apel duke ju drejtuar kolegëve të tij në lidhje me rastin e një pacienteje 17 vjeçare...

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...