Nga kruajtja e hundëve tek “m’i kap pak shalët”. Çfarë s’u pa nga bëmat e deputetëve gjatë mbledhjeve online (film)

Duhet të lëçisni

… edhe një herë për situatën

Ligjvënësja e Rilindjes, Antoneta Dhima dallohet për kombinimet e saj të rralla në sallën e Kuvendit. Maskat e saj kanë krijuar tendencë në përputhje...

Ora e rrallë e Ahmet Zogut

Nga Arben Llalla Në vitin 2002 Bashkia e Selanikut organizoi një panair të orëve të vjetra dhe të rralla. Në këtë panair ekspozoheshin orë dore,...

Ja si e identifikon vogëlushja Edi Ramën… videoja bëhet virale (film)

Dy fëmijët më të famshëm të Instagramit, Deon Gjoni dhe Marge Pëllumbi qenë të ftuar në emisionin “ABC-ja e pasdites” të Ermal Peçit. Mes të...

Ministri i jashtëm gjerman vetëizolohet, anëtari i stafit rezulton pozitiv me koronavirus

Ministri i Punëve të Jashtme në Gjermani, Heiko Mass është vetëizoluar pasi një anëtar i stafit të tij të sigurisë ka rezultuar pozitiv me...

Mazhoranca dhe opozita në dy muaj të punës së tyre online, për shkak të pandemisë së COVID-19 miratuan dhjetra projektligje, akte, vendime, marrëveshje madje dhe ndryshime të rëndësishme siç ishin ato në Kodin Penal.

Larg vëmendjes së publikut dhe syrit të medias, komisionet parlamentare, të cilat janë organet e para vendimarrëse përpara kalimit të ligjeve në parlament u mblodhën virtualisht.

Abc News vëzhgoi atë që ka ndodhur në këto mbledhje dhe seriozitetin, me të cilin ligjvënësit e kanë trajtuar pozicionin e tyre në raport me përgjegjësinë që kishin, në kohën kur e gjithë vëmendja ishte tek COVID-19.

Ky është deputeti i opozitës së re, Arlind Çarçani. Pavarësisht relaksimit dhe qëndrimit të tij në timon, ai merr pjesë në një mbledhje komisioni në Kuvendin e Shqipërisë dhe ka të drejtë vote.

Por, ai nuk është i vetmi deputet që mbledhjet e komisionit i ndjek nga automjeti i tij.

Rrëmuja dhe mungesa e seriozitetit kanë shoqëruar shumë prej mbledhjeve online.

Rudina Hajdari përgjatë një mbledhjeje të Komisionit të Integrimit se sa voluminoze janë draftet, për të cilat ata po votonin me procedurë të përshpejtuar.

Por ndryshe nga Hajdari mendoi ish-ministrja Kumbaro, e cila foli për një periudhë ideale leximi gjatë karantinës.

“O kemi kohë tan për të diskutuar dhe lexuar o nuk e kemi patur ndonjëherë”, shprehet ajo.

Dhe votimi për këto ndryshime ligjore gjithashtu prodhoi kaos.

Megjithëse rregullorja e Kuvendit ndryshoi pikërisht për t’i treguar deputetëve se duhet të zgjedhin sfondet nga ku do të japin mendimin e tyre për ligjet në Kuvend, shumë prej tyre nuk e respektuan rregulloren.

Kreu i Konsevartorëve, Kujtim Gjuzi problemin e ka me shqiptarët që e gjykojnë për votat majtas.

“Disa kolegë të tjerë dhe shqiptarë më akuzuan se votoj të gjitha ligjet e Ramës”, ankohet Gjuzi.

Por, mbledhjet e komisioneve krahas tensionit kanë patur edhe shfaqje të forta dashamirësie dhe komplimentash mes kolegëve.

Deri në kohën që deputetët do t’i rikthehen sallës së Kuvendit, takimet e tyre vendimarrëse online për miratimin e ligjeve do të vazhdojnë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

… edhe një herë për situatën

Ligjvënësja e Rilindjes, Antoneta Dhima dallohet për kombinimet e saj të rralla në sallën e Kuvendit. Maskat e saj kanë krijuar tendencë në përputhje...

Ora e rrallë e Ahmet Zogut

Nga Arben Llalla Në vitin 2002 Bashkia e Selanikut organizoi një panair të orëve të vjetra dhe të rralla. Në këtë panair ekspozoheshin orë dore,...

Ja si e identifikon vogëlushja Edi Ramën… videoja bëhet virale (film)

Dy fëmijët më të famshëm të Instagramit, Deon Gjoni dhe Marge Pëllumbi qenë të ftuar në emisionin “ABC-ja e pasdites” të Ermal Peçit. Mes të...

Ministri i jashtëm gjerman vetëizolohet, anëtari i stafit rezulton pozitiv me koronavirus

Ministri i Punëve të Jashtme në Gjermani, Heiko Mass është vetëizoluar pasi një anëtar i stafit të tij të sigurisë ka rezultuar pozitiv me...

Basha thumbon kryeministrin: Më parë dilte live në Facebook, tani është zhdukur pa lënë gjurmë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka mbledhur në takim mjekët dhe ekspertët e shëndetësisë në selinë e PD për të folur për problematikat...