Shëndetësia falas/ Në QSUT nuk ka më as anestezi

Duhet të lëçisni

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...

Plan masash për sigurimin e zgjedhjeve/ Policia: 74 objekte të rëndësishme merren në ruajtje që sot

Nëndrejtori i Policisë së Shtetit Albert Dervishaj, theksoi se policia kalon në gatishmëri dhe shërbim të përforcuar për zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë...

Familjarët e të sëmurëve dynden në të vetmen farmaci pranë Qendrës spitalore për të blerë anestezinë me vlerë 60 mijë  lekë  

Nëse sot një i sëmurë duhet të bëjë ndërhyrje kirurgjikale do t’i duhet familjarëve të shkojnë të blejnë veç ilaçeve të tjera edhe anstezi. Kështu ka ndodhur sot në repartin e kardiologjisë në Qëndrën Spitalore Universitare në kryeqytet. Të sëmurët në pritje për të hyrë në sallën e operacionit janë orjentuar nga mjekët e infermierët, të blejnë anestezinë pasi në spital nuk ka.

spitale skandal
Korridori i Urgjencës në QSUT

Familjarët e të sëmurëve janë të detyruar të blejnë vetë anestezinë, e cila kushton 60 mjë lekë dhe që gjendet vetëm në një farmaci pranë spitaleve, që për “rastësi” është në pronësi të babait të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Kjo është situata më alarmante, me të cilën është përballur ndonjë herë shëndetësia. Kushdo që dyshon në këtë konstatim mund të shkojë në spital dhe ta vërtetojë këtë ose le të dalë Ministria e Shëndetësisë dhe ta përgënjeshtrojë.

Në QSUT mungojnë shumica e ilaçeve bazike që shërbejnë për t’i dhënë pacientëve ndihmën mjeksore. Është fakt mungesa e infrastrukturës për të transportuar në kushte normale të sëmurët nga automjetet, me të cilat mbërrijnë në spital deri në pavionin ku do të shtohen për të marrë kujdesin shëndetësor. Pak ditë më parë, në media u publikua një video ku i sëmuri merrej zvarrë, kapur nga këmbët e duart për ta zhvendosur nga një autoambulancë deri në pavion. Kur hyn në pavion, i sëmuri i shtrirë përveçse duhet të presë rradhën e gjatë, përballet edhe me kushtet e mjerueshme në ambjentet e spitalit. Shumica e pacientëve që vijnë në QSUT me urgjencë, qëndrojnë në korridorin e spitalit, pasi ka mungesë shtretërish.

reaminacioni
Reanimacioni

Ndërkohë që  një aparat tensioni shëtit në katër katet e spitalit, ndërsa pacientët presin deri sa t’iu vijë radha. Nuk bëhet më fjalë për të plotësuar nevojat me ilaçe gjatë gjithë ditëve që pacientët qëndrojnë në spital. Askush nuk e ka më këtë pretendim, por që të mungojë edhe anestezia është kulmi i papërgjegjshmërisë në shërbimin shëndetësor.

Kjo është shëndetësia falas e minsitrit Ilir Beqaj dhe e kryeministrit Edi Rama. 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Nis vaksinimi kundër COVID-19 i deputetëve në Maqedoninë e Veriut, marrin Sputnik V

Në Maqedoninë e Veriut të premten ka nisur vaksinimi i deputetëve kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe bëri të...

Basha nga Shkodra: Të dielën sjellim ndryshimin! Fitorja më e madhe dhe më e bukur

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se të dielën, PD do të sjellë ndryshimin. Nga Shkodra, Basha thekson se më 25 prill, do të...

Shpresa për reforma ka avulluar në Shqipëri

Gazeta me e madhe zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" ka botuar mëngjesin e sotëm një shkrim për qeverinë Rama dhe për zgjedhjet e 25 prillit 2021. "Shpresa...

Plan masash për sigurimin e zgjedhjeve/ Policia: 74 objekte të rëndësishme merren në ruajtje që sot

Nëndrejtori i Policisë së Shtetit Albert Dervishaj, theksoi se policia kalon në gatishmëri dhe shërbim të përforcuar për zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë...

Vendimi për emigrantët që vijnë nga Greqia, Gjykata Administrative shpall moskompetencën për ankimimin e LSI, ja çfarë pritet

Gjykata Administrative shpall mos-kompetencën për ankimimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim për karantinimin e emigrantëve shqiptarë që kthehen nga Greqia. Administrativja e kalon për...