Ndërtimi i rrugës Korçë-Gramsh dëmton varrezat, banorët protestë

Duhet të lëçisni

Bosnja, Kroacia dhe Serbia me shifra të larta të të infektuarve me koronavirus

Në Bosnje dhe Hercegovinë, janë raportuar 1,586 raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa 36 persona kanë vdekur. Në Federatën e...

Lëvizja Vetëvendosje: Sovranitet, por jo për konsolidimin e autokracisë me Kod Zgjedhor

Lëvizja Vetëvendosje është shprehur se qasja e qeverisë Rama është në kundërshtim me kodin e praktikave të mira të Komisionit të Venecias dhe rekomandimet...

Humb sfidën e madhe ndaj Barcelonës, Ronaldo: Ndihem mirë dhe i shëndetshëm

Cristiano Ronaldo nuk do të jetë sot në fushë duke humbur sfidën e madhe ndaj Barcelonës, dhe aq më tepër përballjen me Lionel Messin. Portugezi...

Ursula von der Leyen publikon datën: Kur pritet të fillojë furnizimi me vaksina anti-Covid

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen konfirmoi sot se furnizimi i vendeve të BE-së me vaksina anti-Covid mund të fillojë jo më...

Ndërtimi i segmentit rrugor Korçë- Gramsh, dëmton varrezat e fshatit Popçisht.

Janë 10 varre të banorëve myslimanë dhe 27 varre të tjera që ndodhen në territorin e Kishës së fshatit, të cilat janë shkatërruar, duke nxjerrë në sipërfaqe eshtra dhe kafka.

Banorët të revoltuar kërkojnë ndërprerjen e punimeve dhe zhvendosjen e varrezave.

Ata thonë se eshtrat janë shpërndarë në rrugët e fshatit nga qentë. Një pjesë e tyre kanë përfunduar në përroin e fshatit. Asnjë masë nuk është marrë nga firma dhe vendorët, edhe pse banorët i kanë njoftuar një vit më parë për ekzistencën e varrezave.

Prokuroria e Korçës ka filluar hetimet për rastin pas denoncimit të banorëve. Hetimet janë pushuar me argument qesharak. Sipas prokurorisë së Korçës, banorët që kanë denoncuar, pretendojnë se janë dëmtuar varre ortodokse, ndërkohë që banorët e fshatit janë të besimit mysliman.

Të irrituar, banorët kanë tentuar të ndërpresin punimet, por nuk janë lejuar nga policia.

/Shqiptarja.com/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Bosnja, Kroacia dhe Serbia me shifra të larta të të infektuarve me koronavirus

Në Bosnje dhe Hercegovinë, janë raportuar 1,586 raste të reja të të infektuarve me koronavirusin e ri, ndërsa 36 persona kanë vdekur. Në Federatën e...

Lëvizja Vetëvendosje: Sovranitet, por jo për konsolidimin e autokracisë me Kod Zgjedhor

Lëvizja Vetëvendosje është shprehur se qasja e qeverisë Rama është në kundërshtim me kodin e praktikave të mira të Komisionit të Venecias dhe rekomandimet...

Humb sfidën e madhe ndaj Barcelonës, Ronaldo: Ndihem mirë dhe i shëndetshëm

Cristiano Ronaldo nuk do të jetë sot në fushë duke humbur sfidën e madhe ndaj Barcelonës, dhe aq më tepër përballjen me Lionel Messin. Portugezi...

Ursula von der Leyen publikon datën: Kur pritet të fillojë furnizimi me vaksina anti-Covid

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen konfirmoi sot se furnizimi i vendeve të BE-së me vaksina anti-Covid mund të fillojë jo më...

Situata e rënduar nga Covid-19, Vasili: Rama lëri spërdredhjet dhe përgjigju për pandeminë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili i bëri thirrje kryeministrit Edi Rama të mos bëjë ekspertin shëndetësor për pandeminë, por t’ua lërë situatën në dorë...