Liria ka një emër/ Historia e ushtarit simbol të UÇK-së që mbledh kanaçe dhe e dënuan me burg, se nuk mundi ta paguajë energjinë… (film)

Duhet të lëçisni

Nesër rrebeshe shiu dhe dëbore, moti i keq gozhdon Shqipërinë

Meteorologia e Metoalb, Adjola Bani këtë të martë ka bërë një panoramë të përgjithshme në lidhje me situatën e kushteve atmosferike në të cilën...

Spiropali, probleme me justifikimin e pasurisë

Elisa Spiropali u zgjodh ministre Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin në dhjetor 2018, me ndryshimet që përfshinë kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas protestës...

Nuk është mish derri, por kodi i Ndragheta-s (film)

Nga Enkel Demi Ka një zakon rilindas që pas çdo skandali kërkohet qesharakja, në mënyrë që e pabëra të bëhet e pabesueshme. Kështu u reagua...

Përgjimet e Ndraghetas, Rama: Muhabete e dëngla nga ata që duan t’ia bëjnë nënën këtij vendi

Kryeministri Edi Rama komentoi përgjimet e “Ndrahghetas”, ku edhe janë përmendur zyrtarë shqiptarë. Në konferencën e sotme, Rama e ka konsideruar një llum, duke shtuar...

Fotoja e tij bëri xhiron e botës, megjithatë 21 vite me pas, veterani i UÇK-së është krejt i lënë pas dore dhe në dëshpërim të plotë në skamje.

Nga Hashim Thaçi tek Edi Rama “Liria ka një emër”, por ka dhe një fytyrë që është Veli Morina. Kjo foto e ushtarit që përlotet, se toka e tij fitoi lirinë është shpërblyer me harresë.

Ai është 52-vjeç nga Gllareva e Klinës. Mban të varur në mur dy uniforma që i kishte veshur para dy dekadash: atë të UÇK-së dhe tjetrën të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, ku shërbeu për një kohë më të shkurtër. Megjithatë, strehë për Veliun, gruan dhe tre fëmijët e tij shërben edhe një kasolle, e cila nuk është as e vetja, por pronë e xhaxhait të tij.

Vite më parë një mërgimtar bamirës nisi ndërtimin e një shtëpie të re për Veli Morinën, por punët mbetën në gjysmë në mungesë fondesh. Pos pagës së veteranit, prej 170 eurosh, ish-luftëtari mbijetesën e siguron edhe nga mbledhja dhe shitja e kanaçeve.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Nesër rrebeshe shiu dhe dëbore, moti i keq gozhdon Shqipërinë

Meteorologia e Metoalb, Adjola Bani këtë të martë ka bërë një panoramë të përgjithshme në lidhje me situatën e kushteve atmosferike në të cilën...

Spiropali, probleme me justifikimin e pasurisë

Elisa Spiropali u zgjodh ministre Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin në dhjetor 2018, me ndryshimet që përfshinë kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas protestës...

Nuk është mish derri, por kodi i Ndragheta-s (film)

Nga Enkel Demi Ka një zakon rilindas që pas çdo skandali kërkohet qesharakja, në mënyrë që e pabëra të bëhet e pabesueshme. Kështu u reagua...

Përgjimet e Ndraghetas, Rama: Muhabete e dëngla nga ata që duan t’ia bëjnë nënën këtij vendi

Kryeministri Edi Rama komentoi përgjimet e “Ndrahghetas”, ku edhe janë përmendur zyrtarë shqiptarë. Në konferencën e sotme, Rama e ka konsideruar një llum, duke shtuar...

25 prilli/ Mesila Doda: Kemi firmosur me Lulzim Bashën që Çështja Çame të jetë pjesë e programit qeverisës (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda tha se PIDU është në prag të një marrëveshje me Lulzim Bashën për zgjedhjet e 25 prillit...