Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kush i vrau banorët e Thumanës? (film)

Nga 27.al 0

Pa dyshim që jetën ua mori tërmeti, por indiferenca e Rilindjes ka gjasa të jetë shkaktarja e vërtetë e vdekjes së 24 personave vetëm në Thumanë.

Sipas zëvendëskryeministrit Erjon Braçe kryetari i Bashkisë së Krujës, Artur Bushi dhe administrata e tij i ka lajmëruar banorët që të largohen nga shtëpitë pas tërmetit të shtatorit.

Por, vetë kryetari i bashkisë thotë se pallatet kanë qenë të banueshme dhe kanë patur vetëm dëmtime të suvasë.

Të mbijetuarit dëshmojnë të kundërtën.

Prandaj në fund qëndron pyetja: Kush i vrau banorët e Thumanës?

Kjo është pyetje për prokurorinë, sepse qeveria po bën të pamundurën të fshehë provat.

Ka një përpjekje kriminale të Qeverisë për të lënë në harresë viktimat e 26 nëntorit dhe për t’i mbuluar ato me spektakël të pashpirt propagandistik. Ka një përpjekje të Edi Ramës dhe bashkëpunëtorëve të tij për të fshehur të vërtetën se tragjedia e Thumanës ka qenë e paralajmëruar! 2 ditë pas tërmetit, Erion Braçe dhe Artur Bushi japin 2 përgjigje të ndryshme, nëse pallatet ishin shpallur apo jo të banueshme pas 21 Shtatorit. Kjo do të thotë se ata po fshehin të vërtetën, po përpiqen ta shtrembërojnë për të shpëtuar nga përgjegjësia. Për të bërë drejtësi për 24 njerëzit që humbën jetën nga shembja e dy pallateve, Partia Demokratike ka kërkuar zyrtarisht përgjigje për masat e marra për sigurinë e banorëve nga qeveria dhe Bashkia e Krujës pas tërmetit të 21 Shtatorit. Deri tani, qeveria ka heshtur dhe është fshehur pas spektaklit kriminal të kreut të saj, i cili nuk kursen as fëmijët e mbijetuar. Ne nuk do të heshtim derisa të bëhet #DREJTËSI për viktimat e 26 Nëntorit!

Publiée par Gazment Bardhi sur Samedi 7 décembre 2019

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej