Kur është e sigurt që t’i takoni të shëruarit nga COVID-19? Ja çfarë thonë mjekët

Duhet të lëçisni

Meta paralajmëron “të fortët”: Bëhuni gati, edhe pulat do t’ua sekuestrojmë

Edhe 4 ditë, që Sovrani të rimarrë në duart e tij sovranitetin e grabitur pabesisht dhe poshtërsisht me zgjedhje si ato të Shijakut, të...

Vdekshmëria në BE ulet ndjeshëm në shkurt, në kontrast në Shqipëri

Pasi arriti dy kulme të rëndësishme në pranverë dhe vjeshtë 2020, vdekshmëria e tepërt filloi të binte në dy muajt e parë të 2021...

Basha: Edhe 4 ditë për fitoren e madhe. Votoni 9 dhe ne do të sjellim ndryshimin që Shqipëria ka nevojë!

Kreu i PD, Lulzim Basha i është drejtuar me një thirrje gjithë qytetarëve shqiptarë 4 ditë para zgjedhjeve. Basha i i fton qytetarët të votojnë...

Kavajë/ Plagosja në zyrën e PD-së, arrestohet autori dhe 2 bashkëpunëtorët

Policia ka arrestuar Ndriçim Jonuzin, autorin e plagosjes në këmbë sekretarin e degës së PD-së në Kavajë, Bledar Okshtuni së bashku me dy bashkëpunëtorët...

Një nga pyetjet që po përsëritet më shpesh në të gjithë botën është se kur mund të quheni plotësisht i shëruar nga Covid-19.

Si në çdo sëmundje tjetër infektive koha e shërimit mund të varet nga personi në person, por ekspertët e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Amerikë (CDC), jep disa këshilla në lidhje me këtë çështje.

Nëse jeni në dilemë se kur mund t’i takoni miqtë dhe të afërmit tuaj të prekur nga COVID-19 ekziston një përgjigje.

Mjekët thonë se takimet me njerëz të tjerë duhet të fillojnë 10 ditë pasi tamponi i ka dalë negativ nëse nuk keni asnjë simptomë të virusit gjatë kësaj kohe.

Kjo periudhë 10-ditore vlen si për personat të cilët kanë pasur simptoma gjatë diagnostikimit me këtë virus dhe për ata që nuk kanë pasur.

Kjo pasi sëmundja është ende e paparashikueshme për asimptimatikët, ndërsa për ata që trajtohen me medikamente zhdukja e përkohshme e temperaturës, kollës apo vështirësive të tjera mund të vijë si pasojë e medikamenteve të marra.

Sa zgjat periudha e shërimit?

Ekspertët e CDC thonë se kjo varet nga njeriu në njeri, por personat që kanë qenë të infektuar duhet që për një periudhë të gjatë pas kalimit të virusit të kenë kujdes në lidhje me veten dhe të tjerët.

Kjo jo vetëm sepse trupi i njeriut në këtë gjendje është më i dobët se zakonisht, por edhe sepse shkencëtarët ende nuk e dinë se sa zgjasin antitrupat që virusi krijon te një njeri.

Edhe nëse e keni kaluar plotësisht sëmundjen dhe keni formuar antitrupat të cilat e luftojnë virusin, mjekët nga CDC thonë se kjo mund të zgjasë deri në një vit ose më pak.

Gjithçka që dihet për sëmundjen sipas tyre është ende shumë e vagët për të qëndruar plotësisht të sigurt si për grupin që e ka kaluar sëmundjen ashtu dhe për të tjerët të cilët nuk janë infektuar kurrë.

Prandaj rekomandohet shmangia e vendeve të grumbulluara me njerëz si dhe përdorimi i maskës në ambiente të mbyllura.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Meta paralajmëron “të fortët”: Bëhuni gati, edhe pulat do t’ua sekuestrojmë

Edhe 4 ditë, që Sovrani të rimarrë në duart e tij sovranitetin e grabitur pabesisht dhe poshtërsisht me zgjedhje si ato të Shijakut, të...

Vdekshmëria në BE ulet ndjeshëm në shkurt, në kontrast në Shqipëri

Pasi arriti dy kulme të rëndësishme në pranverë dhe vjeshtë 2020, vdekshmëria e tepërt filloi të binte në dy muajt e parë të 2021...

Basha: Edhe 4 ditë për fitoren e madhe. Votoni 9 dhe ne do të sjellim ndryshimin që Shqipëria ka nevojë!

Kreu i PD, Lulzim Basha i është drejtuar me një thirrje gjithë qytetarëve shqiptarë 4 ditë para zgjedhjeve. Basha i i fton qytetarët të votojnë...

Kavajë/ Plagosja në zyrën e PD-së, arrestohet autori dhe 2 bashkëpunëtorët

Policia ka arrestuar Ndriçim Jonuzin, autorin e plagosjes në këmbë sekretarin e degës së PD-së në Kavajë, Bledar Okshtuni së bashku me dy bashkëpunëtorët...

Sondazhi i fundit para zgjedhjeve/ Opozita e Bashkuar merr 50% të votave dhe PS 44.5% (film)

Nëse qytetarët shqiptarë do të ushtronin të drejtën e tyre të votës sot, 20 prill 2021, opozita e bashkuar do të fitonte zgjedhjet me...