Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Kufiri Turqi-Iran, tërmet 5.7 ballë/ 7 të vdekur dhe 5 të plagosur

Nga Ejona 0

Herët në mëngjes, një tërmet me magnitudë 5.7 i shkallës Rihter goditi kufirin e Turqisë me Iranin.

Shtatë njerëz kanë vdekur dhe pesë të tjerë u plagosën nga lëkundjet e fuqishme të tokës.

Dridhjet nga një tërmet me madhësi 5.7 me qendër në veri-perëndim të Iranit u ndjen gjithashtu në provincën Van të Turqisë.

Ministri i Brendshëm i Turqisë Suleyman Soylu në një konferencë shtypi tha se disa ndërtesa u dëmtuan dhe shumë njerëz janë bllokuar nën mbeturinat.

Ai shtoi se ekipet e kërkimit dhe shpëtimit u dërguan në rajonin e goditur nga tërmeti.

Ministri i brendshëm turk Sulejman Soylu njoftoi se 7 persona, 4 të rritur dhe 3 fëmijë, vdiqën në fshatrat e rrethit Bakale të Vanit si pasojë e shembjes së ndërtesave.5 të tjerë mbetën të plagosur.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej