Kosova drejt qeverisë së QUINT-it? Andoni: Pse VV nuk do të shkojë në zgjedhje të reja

Duhet të lëçisni

Kryefamiljari kthehet në shtëpinë e dëmtuar nga tërmeti: Jam invalid, nuk rrihet në çadër

Klodian Luku, banor në Shijak, bashkë me 16 anëtarët e tjerë të familjes së tij, kanë jetuar në dy çadra të ngushta që pas...

Shifra rekord nga Elbasani, 17 raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ditën e sotme janë shënuar shifra rekord në Elbasan me koronavirus. Raportohet se në 24 orët e fundit u raportuan 17 raste të reja,...

36-vjeçari tenton të vetëvritet me thikë në banesën e vjehrrit

Një 36-vjeçar banues në Tiranë ka tentuar të vetëvritet me mjet prerës, në banesën e vjehrrit. Sipas policisë 36-vjeçari ndodhet në spitalin rajonal në Fier,...

Rritja e rasteve me COVID-19, kryeministri francez: Nuk përjashtohet një lockdown i ri

Kryeministri i Francës, Jean Castex nuk e ka përjashtuar mundësinë e një bllokimi të ri. Lidhur me situatën e koronavirusit që sa vjen dhe përkeqësohet...

Pas disa takimesh edhe i djeshmi mes Vetëvendosjes dhe LDK-së përfundoi pa një marrëveshje për të formuar qeverinë. Ndërkohë, VV njoftoi se takimi i radhës do të jetë sot me prezencë edhe të ambasadorëve të QUINT-it si dhe shefes e misionit të BE-së në Prishtinë.

I ftuar në “Abc-ja e mëngjesit”, me Enkel Demin, përkthyesi Ben Andoni u shpreh se VV dhë LDK janë shumë larg programeve të tyre dhe fakti që nuk ndajnë postet tregon se ky koalicion nuk është natyral.

“VV bashkë me LDK kanë treguar se janë shumë larg programeve të tyre. Pak ditë më parë u realizuar marrëveshja për shërbimin ajror mes Prishtinës dhe Beogradit. Të dyja partitë nuk janë deklaruar sot e kësaj dite. Aspekti që nuk ndajnë postet tregon se ky koalicion nuk është natyral.”, tha Andoni.

Nga ana tjetër sipas tij nuk do të ketë zgjedhje të reja në Kosovës, pasi VV është e interesuar të provojë veten në pushtet.

“Militantët e VV kanë vite që përballë luftës së vështirë që bëjnë , presin benefite në këtë moment. Nuk do ketë zgjedhje të reja, sepse është e kushtueshme për Kosovën. VV do të bëjnë lëshime të mëdha, jo se ka frikë nga zgjedhjet por do të provojë veten në pushtet. Kam përshtypjen se partitë shqiptare fillojnë rehatohen kur janë në pushtet”, tha ai./abcnews.al

 

 

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Kryefamiljari kthehet në shtëpinë e dëmtuar nga tërmeti: Jam invalid, nuk rrihet në çadër

Klodian Luku, banor në Shijak, bashkë me 16 anëtarët e tjerë të familjes së tij, kanë jetuar në dy çadra të ngushta që pas...

Shifra rekord nga Elbasani, 17 raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ditën e sotme janë shënuar shifra rekord në Elbasan me koronavirus. Raportohet se në 24 orët e fundit u raportuan 17 raste të reja,...

36-vjeçari tenton të vetëvritet me thikë në banesën e vjehrrit

Një 36-vjeçar banues në Tiranë ka tentuar të vetëvritet me mjet prerës, në banesën e vjehrrit. Sipas policisë 36-vjeçari ndodhet në spitalin rajonal në Fier,...

Rritja e rasteve me COVID-19, kryeministri francez: Nuk përjashtohet një lockdown i ri

Kryeministri i Francës, Jean Castex nuk e ka përjashtuar mundësinë e një bllokimi të ri. Lidhur me situatën e koronavirusit që sa vjen dhe përkeqësohet...

Qarkullonte me armë zjarri me vete, arrestohet 30-vjeçari në Tiranë

Policia e Tiranës ka arrestuar një 30-vjeçar pasi i është gjetur një armë në një çantë të vogël që mbante me vete. Po ashtu,...