Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Koronavirusi në Angli/ Rritet me 24 përqind bilanci i viktimave në ditë

Nga Ejona 0

Janë regjistruar 569 vdekje të tjera nga koronavirusi sipas një deklarate nga autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar, duke arritur kështu numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 2.921.

Rritja e bën sot ditën më të keqe deri më tani, një krizë që po shkatërron Britaninë. Është dita e tretë me radhë që është regjistruar një e lartë e re një-ditore.

4,244 persona të tjerë u diagnostikuan me infeksion në 24 orët e kaluara, duke e çuar gjithsej në 33.718.

Kjp ishte pak më pak se 4 324 diagnoza të reja dje.

Statistikat e Departamentit të Shëndetësisë nënkuptojnë se numri i vdekjeve të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar pothuajse është katërfishuar në gjashtë ditë nga vetëm 759 të Premten e kaluar, 27 Mars.

Dhe NHS ka njoftuar më shumë viktima në katër ditë këtë javë (1.693) sesa në çdo ditë tjetër të shpërthimit të kombinuar deri të Dielën, 29 Mars (1,228).

Shkalla e vërtetë e shpërthimit nuk tregohet nga statistikat e Departamentit të Shëndetësisë, të cilat u ndërprenë në orën 5 të mëngjesit një ditë para se të shpalleshin.

Për shkak të kësaj, disa nga statistikat e Skocisë, Uellsit dhe Irlandës Veriore do të merren në llogaritjen e përgjithshme nesër për Mbretërinë e Bashkuar.

Të kombinuara, numri i vdekjeve individuale të secilit vend për ditë – Anglia (561), Skocia (66), Uellsi (19) dhe Irlanda Veriore (6) – shkojnë deri në 652.

Kjo merr totalin real në 2,977, dhe numrat individualë të testeve pozitive e bëjnë numrin e pacientit në 39.215.

The number of new daily cases of the coronavirus remained relatively stable through the last five days of March. Not pictured on this graph, however, are the 4,324 new cases declared yesterday and 4,244 today - both record highs

Skocia u godit më shumë gjatë natës dhe pa se vdekjet atje numëroheshin më shumë se dyfish nga 60 në 126, transmeton Dayli Mail.

Ekspertët kanë theksuar se numri i shpejtë i infeksioneve dhe vdekjeve në rritje nuk do të thotë që bllokimi i Mbretërisë së Bashkuar nuk po funksionon.

Pritet që të marrë të paktën dy javë për të parë ndonjë ndikim në statistikat zyrtare për shkak të asaj se sa duhet virusi për t’i bërë njerëzit të sëmurë dhe më pas që ata të shërohen ose të vdesin.

Njerëzit që vdiqën në kujdes intensiv dje, për shembull, ka të ngjarë të kenë kapur virusin dy, tre ose edhe më shumë javë më parë – para se të fillonte fushata Stay Home.

Estimates from Imperial College London show 15 per cent of Spain's population may already have been infected with the coronavirus. Graph shows Imperial College's estimated infection rates (yellow bar) contrasted with each nations' current death rates - how many of those officially diagnosed can be expected to die (red bar)

Nëse nivelet e testimit mbeten të njëjta, gjëja e parë që fillon të bjerë do të jetë numri i infeksioneve të reja pasi më pak njerëz sëmuren në radhë të parë.

Pas kësaj, numri i personave që do të pranohen në spital do të bjerë, sipas mjekut të kancerit Profesor Karol Sikora, dhe pastaj, më në fund, gjithashtu do të bjerë numri i personave që vdesin.

Procesi i kapjes së infeksionit për të vdekur mund të zgjasë dy deri në tre javë ose më gjatë për secilin pacient që i nënshtrohet sëmundjes.

NHS Anglia tha që pacientët e saj që vdiqën ishin midis 22 dhe 100 vjeç.

44 prej tyre ishin ndryshe të shëndetshëm, me pacientin më të ri pa kushte themelore që ishin vetëm 25. Një viktimë 100-vjeçare gjithashtu nuk kishte sëmundje të tjera.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej