Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Konferenca e jashtëzakonshme/ “Rilindja, organizatë mafioze që po rrëmben Gjykatën Kushtetuese” (film)

Nga Ejona 0

Presidenti i republikës, Ilir Meta në një konferencë për mediat që po zhvillohet tani në Presidencë, e ka quajtur qeverinë e kryeministrit Edi Rama si “një organizatë mafioze në krye të shtetit”.
Meta është shprehur se organizata e Rilindjes kërkon që të rrëmbejë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, duke minuar këtë të fundit.

Konference e jashtezakonshme shtypi e Presidentit te Republikes. Ilir Meta do te publikoje fakte te reja qe deshmojne si po realizohet grushti i shtetit

Konference e jashtezakonshme shtypi e Presidentit te Republikes. Ilir Meta do te publikoje fakte te reja qe deshmojne si po realizohet grushti i shtetit

Publiée par SYRI.net sur Jeudi 20 février 2020

“Të gjithë të kuptojnë super perlën e Rilindjes. Se si një organizatë që ka shembur çdo ndarje pushtetesh rrëmben në mënyrë antikushtetuese dhe mafioze, përmes falsifikime dhe manipulimeve anëtarë të Gjykatës Kushtetuese, për të mos pasur më Gjykatë Kushtetuese, por policinë antikushtetuese të regjimit të Lleshit. Rilindja një organizatë mafioze në krye të shtetit”, tha Meta.
Ndërkohë Meta ka lënë këshilltarin ligjor Bledar Dervishaj që të arsyetojë sesi mazhoranca ka shkelur kushtetutën.
“Sot do bëhen publike provat e reja që faktojnë ndërhyrjen e Qeverisë në procesin e Ripërtëritjes së Gjykatës Kushtetuese. Më 21 shtator 2019 Këshilli i Emërimeve në Drejtësi mblidhet për të bërë listimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Sipas ligjit Këshilli ka vendosur që ligji hy në fuqi dhe publikohet në Faqen Zyrtare të Gjykatës së Lartë. Prova e dytë, më 22 shtator, faqja e Gjykatës së lartë publikohen të katër vendimet e KED, për të katër kandidatët dhe këshilli vendosi miratimin e anëtarëve për vakancën e shpallur nga Presidenti, nga Kuvendi. Këshilli ka ndjekur radhën që dikton Kushtetuta dhe ligji. Ato që ligji parashikonte u zbatuan edhe me botimin e këtyre akteve në faqen e Gjykatës së Lartë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej