Komisioni i Sigurisë miraton ligjin për spiunët në administratë

Duhet të lëçisni

U zgjodh dje në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, Eno Bozdo jep dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i PD

Eno Bozdo ka dhënë sot dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i Partisë Demokratike. Ky komision u votua mbrëmjen e kaluar në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ndërsa...

Krimet zgjedhore dhe pastrimi i parave, kryeprokurori Çela: Shumë shpejt do kemi rezultate

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, ka zhvilluar sot një takim në Prokurorinë e Fierit, prej ku ka diskutuar për dy çështje kryesore, hetimin e...

Hapen kutitë e para për Beratin, vërtetohet një nga pretendimet e LSI

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, pasi vendosi javën e kaluar të hapë kutitë e 24 qendrave të votimit me materialet zgjedhore në...

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

Tre deputetë të mazhorancës kundër, Pjerin Ndreu: Marrin përparësi servilët e spiunët që janë me shumicë në Shqipëri

Deputetët e mazhorancës janë kundër projektligjit të qeverisë i cili parashikon spiunimin e praktikave korruptive në administratë. Qeveria e ka hartuar ligjin me qëllimin për të luftuar korrupsionin në administratën publike. Opozita e ka kundërshtuar këtë propozim të qevertisë por edhe deputetë të PS-së në komsiionin e Sigurisë u shprehen kundër tij.

Deputeti socialist Paulin Sterkaj tha sot në mbledhjen e komisionit të Sigurisë se me këtë ligj mund te abuzohet kundër personave e grupeve të caktuara. “ A keni menduar ndonjëherë se ky projektligj mund të kthehet në një aktivitet real kundra grupimeve të ndryshme në sektore të ndryshme?!  E shoh me merak këtë pjesë”.

Në të njëjtën linjë deputeti tjetër socialist, Pjerin Ndreu, tha se propozimi i qeverisë mund të shkaktojë kolaps në administratë pasi spiunët e intriganët në Shqipëri kanë kanë gjetur gjtihmonë terren veprimi edhe pa ligj.”Duhet të mbyllen hapësirat për njerëzit që mbajën vendet e punës me spiunlliqe sepse intrigantët spiunët dhe servilët janë të parët e vendit në Shqipëri”. Edhe kreu i komisionit të Sigurisë Spartak Braho shprehu disa rezerva duke ia kaluar komisionit të ligjeve për rishikim

Zv.ministri i Drejtësisë Idlir Peçi u shpreh se ky ligj është i domosdoshëm për të siguruar fakte të cilat shpesh i mungojnë prokurorisë për të vijuar hetimin e çështjeve.

Pavarësisht kundërshtive të deputetëve të mazhorancës, komisioni e miratoi në parim projektligjin e  qeverisë pëe spiunët në administratë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

U zgjodh dje në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, Eno Bozdo jep dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i PD

Eno Bozdo ka dhënë sot dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i Partisë Demokratike. Ky komision u votua mbrëmjen e kaluar në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ndërsa...

Krimet zgjedhore dhe pastrimi i parave, kryeprokurori Çela: Shumë shpejt do kemi rezultate

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, ka zhvilluar sot një takim në Prokurorinë e Fierit, prej ku ka diskutuar për dy çështje kryesore, hetimin e...

Hapen kutitë e para për Beratin, vërtetohet një nga pretendimet e LSI

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, pasi vendosi javën e kaluar të hapë kutitë e 24 qendrave të votimit me materialet zgjedhore në...

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

U kapën me 1 kg kokainë në makinë, Gjykata e Tiranës jep masën e sigurisë për efektivin e RENEA-s dhe dy të tjerët

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg me afat 35 ditor” për efektivin e RENEA-s, Xhuljo Liçi, që u kap...