Komisioni hetimor për Metën/ Përplasen anëtarët e komisionit: Nuk e shkarkoni dot

Duhet të lëçisni

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...

Prokuroria Speciale në Kosovë kundërshton lirimin e Veselit nga paraburgimi

Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar kërkesën e Ben Emmerson, avokatit...

Britania shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë, raportohen mijëra raste të reja në 24 orë

Britania regjistroi sot një rekord prej 1,610 vdekjesh të reja nga koronavirusi, duke shënuar kështu ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë. Numri i...

Shtyrja e afateve të Komisionit Hetimor për ligjshmërinë e vendimeve të Presidentit Meta ka përplasur mes tyre vetë anëtarët.

Deputeti Alban Zeneli, i futur në Parlament me listat e PD-së është shprehur se se një pjesë e anëtarëve nuk kanë qenë dakord me zgjerimin e objektit të hetimit.

“Nuk kemi pse hyjmë në lojën politike që keni ju me presidentin. Ky është show që vazhdon në këtë komision. Do jemi këtu për të dhënë opinionin tonë sepse ne pavarësisht se sjemi dakort jemi të kushtëzuar. Serioziteti i treguar për këtë komision nuk është ai i duhuri për të vetmen arsye që ky komision merr në shqyrtim për herë të parë shkarkimin e presidentit të republikës”, u shpreh Zeneli.

Ndërkohë deputeti tjetër i opozitës së re Halit Valteri ka pyetur anëtarët e tjerë të komisionit nëse ishin mbledhur për të hetuar ligjshmërinë e vendimeve të Presidentit Meta: “S’po mbaroni të parën e po kaloni në çështjet e tjera. Nëse nuk e keni seriozisht atëherë thoni nuk e shkarkojmë dot Ilir Meten dhe të shkojmë në punën tonë”

Ndërkohë deputeti i PS-së Spartak Braho, dikur në një parti me Ilir Metën u shpreh se: “Komisioni hetimor është ngritur për të shkarkuar presidentin, dhe presidenti shkrkohet vetëm për shkelje të rënda. Janë shtuar dhe 8 shkelje, por nuk gjykoj dot nëse janë të rënda.”

Dy deputetët e PD-së e kanë cilësuar si lojë politike shtyrjen e afateve të hetimit të komisionit hetimor, pasi ky komision thjesht mund të japin opinione dhe konkluzione pasi vendimin për Presidentin e merrr Gjykata Kushtetuese.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...

Prokuroria Speciale në Kosovë kundërshton lirimin e Veselit nga paraburgimi

Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar kërkesën e Ben Emmerson, avokatit...

Britania shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë, raportohen mijëra raste të reja në 24 orë

Britania regjistroi sot një rekord prej 1,610 vdekjesh të reja nga koronavirusi, duke shënuar kështu ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë. Numri i...

E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?!

Nga Elona Caslli E bija e Ylli Hilës... E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?! Je grua dhe po ta kursej...