Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Largimi i Agron Tufës”, Meta: Tronditës mosreagimi i asnjë institucioni ndaj ngjarjes

Nga Klodiana 0

Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë në konferencën vjetore të Avokatit të Popullit me temë “Liria pa urrejtje liria e shprehjes përballë të drejtave të tjera të njeriut” ku ka dhënë disa mesazhe të forta.

Meta e cilësoi lajm tronditës largimin e Agron Tufës, siç tha ai për shkak të kërcënimeve për shkak të detyrës dhe mendimit të tij.

Pjesë nga fjala e Presidentit

Ishte një lajm tronditës gjithashtu largimi i Agron Tufës, një shkrimtar i njohur dhe ish-drejtues i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit i cili u kërcënua familjarisht për shkak të detyrës dhe mendimeve të tij të shprehura publikisht. Ishte edhe më tronditës mosreagimi i asnjë institucioni ndaj kësaj ngjarjeje apo të tjera të ngjashme ky zyrtarë të ndryshëm gjenden para kërcënimeve të hapura dhe publike dhe nuk reagon askush. As media, as gazetarë dhe as pedagogët nuk janë dhe nuk mund të jenë armiqtë tanë ndaj të cilëve duhet të ruhemi e nuk mund të trajtohen kurrsesi si të tillë.

Vitet e fundit kanë qenë të shumta rastet kur roli dhe kontributi i medias në denoncimin e aferave korruptive dhe veprimtarive kriminale me pasoja të rënda për shoqërinë dhe ekonominë e vendit ka qenë thelbësor. Funksionarët publikë duhet të jenë model në respektimin e dinjitetit të të gjithë qytetarëve pa asnjë dallim apo stereotipizmi, prandaj edhe daljet e tyre publike si edhe deklaratat në media apo rrjete sociale nuk duhet të cenojnë asnjëherë ndjeshmërinë e qytetarëve për shkak përkatësie të çfarëdolloj grupi shoqëror. Tërmeti i 26 nëntorit tregoi edhe rëndësinë e madhe të lirisë së medias në drejtim të informimit në kohë reale por edhe shpëtimit të jetës të qytetarëve. Në këtë rast dua të përgëzoj publikisht të gjitha mediat, veçanërisht gazetarët e terrenit të cilët mbuluan me përkushtim, profesionalizëm dhe etikë këtë ngjarje tronditëse për Shqipërinë dhe shqiptarët duke e vënë theksin tek solidariteti dhe kujdesi për jetën e njerëzve.
Uroj që viti i ardhshëm t’i gjejë mediat dhe gazetarët shqiptarë më të lirë, më të mbrojtur, më aktivë dhe gjithmonë pranë të vërtetës në mënyrë që të gjithë qytetarët e Republikës së Shqipërisë të informohen ashtu siç e meritojnë në bazë të të drejtave kushtetuese të tyre por kjo kurrsesi nuk mund të ndodhë me një urim dhe me një dëshirë, pasi kërkon një reflektim të të gjithë shoqërisë dhe politikës në radhë të parë. Një mjedis politik i përçarë artificialisht dhe përjashtues nxit gjuhën e urrejtjes në tërësi, ndaj urojmë që edhe tërmeti që ndodhi të shërbejë si një moment reflektimi dhe ringritje dhe bashkëpunimi pasi vetëm dialogu dhe gjithëpërfshirja na garanton një demokraci të suksesshme dhe të qëndrueshme, frymëzuese për qytetarët dhe sidomos për të rinjtë tanë në mënyrë që ata ta shohin të ardhmen në vendin e tyre.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej