Koçan kallamoqi në spitalin partizan

Duhet të lëçisni

Vjosa Osmani: Nuk pranojmë ide që prekin kufijtë

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë të premten se autoritetet e këtij shteti nuk pranojnë ide që prekin kufijtë dhe e bëjnë Kosovën...

Arrestimet në Dibër për blerje votash, Rama: Njerëz pa lidhje me ne, duan të baltosin PS

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me arrestimet në Dibër për blerje votash. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama deklaron se po akuzojnë, inskenojnë kapje...

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Nga Enkel Demi

 

27.al ka raportuar se në repartin e kardiologjisë mungon anestezia. Pa të është e pamundur që të bëhet një operacion dhe kur flitet për ndërhyrje në zemër kuptohet që nuk është çështja se po heq dhëmballën si trim. Raportimi që bëri me dije këtë mungesë themelore shkonte deri në cinizëm, teksa thoshte që Ministria le ta përgënjeshtrojë nëse nuk po thuhet e vërteta. Nga zyrat e Ilir Beqes nuk bëri zë kush dhe kishin gjithë ditën e punës të plotë për ta bërë këtë. Tash të afërmit e pacientëve duhet ta blejnë anestezinë tek privati ose më mirë tek babi i Saimir Tahirit. Ky i fundit duhet të jetë dorëjashtë, thjesht është furnitor më i mirë se të tjerët për punën e farmacisë.

Për ta bërë këtë gjendje me sa më tepër ngjyra raportohet sërish se pak ditë më parë doli në pah një filmim ku i sëmuri merrej osh, kapur nga këmbët e duart për ta zhvendosur nga një autoambulancë deri në pavion. Duket nuk kanë më as vig. Sërish nuk bëzan kush.

Nga ana tjetër kryeministri thotë se në spital nuk mungojnë barnat, mund të ketë mungesa të ndonjë gjëje të veçantë, por në përgjithësi punët shkojnë mbroth krahasuar me kohën e Saliut. Në rradhë të parë ai që sëmuret sot ndoshta nuk e di si ishte dikur, në rradhë të dytë ka nevojë për shërbim sot, jo dje. Krahasimet me kohët e shkuara, ose më mirë të vdekura, janë nevoja e pushteteve në Shqipëri. A ju kujtohet në shkollë para viteve ’90 ku çdo gjë krahasohej me vitin 1938? “Pas realizimit të planit të pestë pesë vjeçar prodhimi i naftës në Shqipëri u rrit aksh herë në krahasim me vitin 1938…”

Dhe sot, mund të vuash nga mëlçia, zemra, veshka, nuk gjen anestezi, vig apo trinitrinë, por ama të jesh i bindur që është më mirë se në kohë të Saliut, madje shumëfish më mirë krahasur me vitin 1938.

Është fakt që sot të afërmit e të sëmurëve organizojnë turne që të jenë gjithmonë gati për të blerë barnat që kërkohen në farmacitë e ditës e të natës në rrethinat e Qendrës Spitalore “Nënë Tereza”. Fjala vjen, përse njerëzit flenë në stolat dhe shkallët e Spitalit 5? Këta “gjumashë” janë rendësit e recetave që dalin nga pavionet, se ilaçe nuk ka. A i bien në sy kujt ata tek dremisnin nëpër shkallë apo heshtja është flori?

Dikur xhaxhi veterani tregonte bëmën e luftëtarit që ja prenë këmbën me sharrë druri, pa anestezi, ndërsa ky i fundit sfidonte dhimbjen me këngë partizane. Duke u nisur nga ky shembull heroik që ka gjasë të jetë burim i fantazisë së varfër të xhaxhi veteranit, rekomandohet që në spital të shkohet ose me shumë pare, ose me një koçan kallamoqi që e vendos mes dhëmbëve, nëse je për t’u therrur me bisturi.

/tesheshi.com/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vjosa Osmani: Nuk pranojmë ide që prekin kufijtë

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka thënë të premten se autoritetet e këtij shteti nuk pranojnë ide që prekin kufijtë dhe e bëjnë Kosovën...

Arrestimet në Dibër për blerje votash, Rama: Njerëz pa lidhje me ne, duan të baltosin PS

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me arrestimet në Dibër për blerje votash. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Rama deklaron se po akuzojnë, inskenojnë kapje...

Dibër/ Topat me lekë për blerje votash, arrestohen dy militantët e PS (Film)

Një makinë me rreth 5 milionë lekë të vjetra të destinuara për blerjen e votës, është bllokuar dje nga mbështetësit e opozitës në zonën...

Basha mesazh për punonjësit e administratës publike: Mos kini frikë, dilni masivisht të votoni për ndryshimin! (Film)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen sërish me një thirrje drejtuar administratës, që të mos kenë frikë, por të dalin për votime më...

Apeli i Presidentit 48 orë nga zgjedhjet: Të shmanget çdo incident dhe provokim i qëllimshëm

48 orë para zgjedhjeve të 25 prillit, Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që të shmanget çdo incident artificial dhe provokim i qëllimshëm, që...