Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Keni shtrëngim në kraharor, dhimbje fyti e përgjumje? ISHP: Këto janë simptomat e COVID-19, ndaj kërkoni ndihmë menjëherë

Nga Ejona 0

Instituti i Shëndetit Publik tregon disa nga shenjat e koronavirusit, ndërsa iu bën thirrje qytetarëve të bëjnë kujdes, si dhe të kërkojnë menjëherë ndihmë mjekësore, nëse i shfaqin ato.

ISHP përmes një postimi në rrjetet sociale thekson se disa nga shenjat e Covid-19 janë: kollë, temperaturë, ethe, dhimbje muskujsh, vështirësi në frymëmarrje, dhimbje fyti, humbje të shijes dhe nuhatjes.

Sipas ISHP, simptomat variojnë nga të lehta deri në forma të rënda, dhe shfaqen 2-14 ditë pas ekspozimit ndaj virusit Covid-19.

Simptomat: Kollë; Temperaturë; Ethe; Dhimbje muskujsh; Vështirësi në frymëmarrje; Dhimbje fyti; Humbje të shijes dhe nuhatjes; Konfuzion; Përgjumje; Dhimbje; shtrëngim në kraharor.

Në këtë periudhë, kur gripi stinor është zhdukur, qytetarët dhe mjekët duket se e kanë më të lehtë të identifikojnë simptomat, ndërkohë që në muajt e dimrit kjo situatë mund të jetë më e vështirë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej