Java Çame/ Shpëtim Idrizi ndan medalje mirënjohje për dy figuarat e mëdhaja Hektor Sejkos dhe Ibrahim Hoxhës

Duhet të lëçisni

Varianti Delta po përhapet frikshëm, drejtori i Infektivit jep alarmin: Rrezikojmë mbylljen, nëse…

Drejtori i Klinikës Infektive, Arben Vishaj, i ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të vaksinohen ndaj Covid-19 në mënyrv që të mos rrezikohet...

Izraeli teston vaksinën e parë kundër Covid-19 në formën e një kapsule

Ndërsa rastet e variantit Delta të koronavisrusit po shtohen dita ditës, qeveria izraelite është në gati të kryejë provat e para klinike të një...

A ka qenë drejtoreshë në ministrinë që drejtohej nga Fatmir Mediu? Reagon për herë të parë Eli Fara

Reagimi i plotë i Eli Farës: Zoti me ka bekuar me zerin qe me fali , gjith jeten time ia kam kushtuar artit te kenges!...

Skuadra italiane pushtohet nga Covid-19, gjashtë pozitivë brenda grupit

Problemet nga Covid-19 janë përsëri të pranishme tek Empolit. Klubi toskan, përmes një deklarate zyrtare, njoftoi pozitivitetin ndaj Covid-19 të gjashtë pjesëtarëve, që i...

Në kuadër të 77-të vjetorit të Genocidit Grek ndaj shqipëtarëve të Çamërisë, Shoqata Patriotike Çamëria dhe Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet organizuan ditën e sotme një memorium kushtuar ish-kryetarit të Shoqatës Çamëria, Hektor Sejko dhe historianit Ibrahim Hoxha.

Në fjalën e tij kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi u shpreh se ne Hektor Sejko edhe Ibrahim Hoxha kanë ndërruar jetë kanë lënë një vepër të madhe sigurisht edhe një amanet të madh.

“Dua t’i drejtohem çdo shqiptari të Çamërisë sa herë që ne do të kemi vështirësi padyshim që do të kujtojmë këto dy burra të mëdhenj. Asnjëherë vështirësia jonë nuk mund të jetë më e madhe sesa e ktyre dy burrave të mëdhenj, të cilët duruan përsekutimin, vuajtjet prej dhjetra vitesh dhe prap ngelen njerëz të mëdhenj,  të pamposhtur dhe burim frymëzimi për të gjithë shqiptarët e Çamërisë. Për ne edhe Hektor Sejko edhe Ibrahim Hoxha që kanë ndërruar jetë kanë lënë një vepër të madhe sigurisht edhe një amanet të madh.

Kujtoj Hektor Sejkon në protestën që ne bëm në ministrinë e Jashtme si një burrë i palodhur dhe Ibrahim Hoxhën i cili ndërroi jetë ato ditë. Sot ne po bëjmë hapin e parë për të nderuar dhe për të rrespektuar dy rilindasit e mëdhenj dhe dy figuarat e mëdhaja që i shtohen kolanës së personaliteteve të shqiptarëve të Çamërisë”, u shpreh Idrizi.

Në përfundim të këtij aktiviteti kreu i PDIU Shpëtim Idrizi ndau një medalje mirënjohje për të dy figurat e Hektor Sejkos dhe Ibrahim Hoxhës.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Varianti Delta po përhapet frikshëm, drejtori i Infektivit jep alarmin: Rrezikojmë mbylljen, nëse…

Drejtori i Klinikës Infektive, Arben Vishaj, i ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të vaksinohen ndaj Covid-19 në mënyrv që të mos rrezikohet...

Izraeli teston vaksinën e parë kundër Covid-19 në formën e një kapsule

Ndërsa rastet e variantit Delta të koronavisrusit po shtohen dita ditës, qeveria izraelite është në gati të kryejë provat e para klinike të një...

A ka qenë drejtoreshë në ministrinë që drejtohej nga Fatmir Mediu? Reagon për herë të parë Eli Fara

Reagimi i plotë i Eli Farës: Zoti me ka bekuar me zerin qe me fali , gjith jeten time ia kam kushtuar artit te kenges!...

Skuadra italiane pushtohet nga Covid-19, gjashtë pozitivë brenda grupit

Problemet nga Covid-19 janë përsëri të pranishme tek Empolit. Klubi toskan, përmes një deklarate zyrtare, njoftoi pozitivitetin ndaj Covid-19 të gjashtë pjesëtarëve, që i...

Policia aksion në Tiranë, arrestohen dy persona

Dy persona janë arrestuar nga policia në Tiranë pasi akuzohen se po transportonin emigrantë të huaj nga Tirana drejt Kukësit me qëllim kalimin e...