Intervista e Edi Ramës ngjall reagime në Greqi

Duhet të lëçisni

Rama: Spitalet para 7 vitesh nuk kishin batanije, në oborr shiteshin gjyslyqe “Gucci dhe versaqe”

Kryeministri Edi Rama bëri një bilanc të sistemit të shëndetësisë në këto vite qeverisje. Në fjalën e tij në programin "shëndetësia që duam", Rama tha...

Tritan Kalo: Komiteti është politizuar/ Rama fton Najada Çomon për deputete

Pasi anëtari i Komitetit të Ekspertëve Tritan Kalo u largua pasi tha se komiteti është politizuar, vjen një lajm tjetër. Top Channel raporton se PS...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

Intervista e kryeministrit Edi Rama për gazetarin e njohur Alexis Papahelas është transmetuar mbrëmjen e djeshme në një prej kanaleve më të mëdha televizive të Greqisë, ΣΚΑΪ (SKAI).

Shikueshmëria ka qenë e lartë, jo vetëm në Shqipëri, ku rreth 5 mijë shikues e ndoqën drejtpërdrejtë në faqen zyrtare të Ramës, por edhe në në greqi, raporton newsbomb.al.

Të shumta kanë qenë edhe reagimet e fqinjëve jugorë pas deklaratave të Ramës për Çamërinë, çështjen e detit, Shqipërinë Natyrale dhe çështje të tjera të nxehta.

Një pjese të madhe të shikuesve grekë u ka bërë përshtypje e folura rrjedhshëm e gjuhës angleze nga kryeministri shqiptar, duke ironizuar se e flet shumë më mirë se homologu grek Alexsis Tsipras, raporton newsbomb.al.

Trishtim dhe zhgënjim kur dëgjon Ramën të flasë më mirë anglisht se kryeministri tonë”, shprehet një qytetar grek.

Por, dikush tjetër ironizon duke thënë: “Shokuese të shohësh shqiptarin që di anglisht”.

Një zonjë greke habit duke folur me superlativa për kryeministrin shqiptar, të cilin e krahason me Obamën. “Jam xheloze që nuk kemi një lider të tipit Obama”.

E ndjek me interes të madh”, shprehet një tjetër.

Por, të shumtë kanë qenë edhe ata qytetarë grekë që janë ndjerë të provokuar.

Asnjëherë më parë në histori një shtet “mik” nuk ka ngritur kaq shumë pretendime”, thotë Yannis.

Shikoni Istories të kuptoni se sa të rrezikshëm janë ata që na qeverisin. Rama flet për Çamërinë ndërsa Kotzias fle gjumë”, shprehet një kundërshtar i partisë greke Syriza.

Ministria e Jashtme greke të heqë Kotzias dhe të vendosë Alexis Papahelas”, shprehet dikush për gazetarin grek që intervisoti Ramën.

Rama me përdorimin e shkëlqyer të diplomacisë ngriti çështje të rëndësishme”, shkruan një faqe sociale greke në internet.

Më sfidues se kurrë Erdogan. Më sfidues se kurrë Rama”, shkruan dikush tjetër në facebook.

/newsbomb.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rama: Spitalet para 7 vitesh nuk kishin batanije, në oborr shiteshin gjyslyqe “Gucci dhe versaqe”

Kryeministri Edi Rama bëri një bilanc të sistemit të shëndetësisë në këto vite qeverisje. Në fjalën e tij në programin "shëndetësia që duam", Rama tha...

Tritan Kalo: Komiteti është politizuar/ Rama fton Najada Çomon për deputete

Pasi anëtari i Komitetit të Ekspertëve Tritan Kalo u largua pasi tha se komiteti është politizuar, vjen një lajm tjetër. Top Channel raporton se PS...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

Eurostat: Veriu i Shqipërisë, rajoni më i varfër i Europës

Zonat e Veriut të Shqipërisë janë më të varfrat në Europë, sipas një publikimi të fundit të prodhimit për frymë rajonal të Eurostat, me...