“Kathimerini”: Rama përsëriti pretendimet e komunitetit çam

Duhet të lëçisni

Tritan Kalo: Komiteti është politizuar/ Rama fton Najada Çomon për deputete

Pasi anëtari i Komitetit të Ekspertëve Tritan Kalo u largua pasi tha se komiteti është politizuar, vjen një lajm tjetër. Top Channel raporton se PS...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

Eurostat: Veriu i Shqipërisë, rajoni më i varfër i Europës

Zonat e Veriut të Shqipërisë janë më të varfrat në Europë, sipas një publikimi të fundit të prodhimit për frymë rajonal të Eurostat, me...

Në një përpjekje për të ulur tensionet mes Greqisë dhe Shqipërisë, kryeministri Edi Rama mohoi se po ndjek një politikë të jashtme, me qëllimin për të diskutuar rikthimin e tokave të komunitetit çam që u përzunë nga Greqia gjatë Luftës së Dytë Botërore, por tha se nuk mund të mohet Çamëria.

Nuk mendoj se është irredentiste t’u thuash njerëzve, fëmijëve tanë që dikur në Greqi ishte një zonë e quajtur Çamëri”, tha Rama në intervistën e tij. Ai shtoi se komuniteti çam kërkon “të drejtat e tyre dhe po thërret për një përfshirje në negociatat për të zgjidhur mosmarrëveshjet mes dy vendeve. Greqia e refuzon një gjë të tillë duke i cilësuar çamët bashkëpunëtorë të nazistëve”.

Rama gjithashtu mohoi në intervistën e tij se vendi po ndjek endrrën e Shqipërisë së Madhe.

Në kemi Shqipërinë, kemi Kosovën, kemi shqiptarë që jetojnë në jug të Serbisë, në Maqedoni dhe Mal të Zi. Por, nuk ka asnjë plan për rikthimin e Shqipërisë së Madhe. Nuk ka asnjë plan të mbledhim këta shqiptarë në një vend të përbashkët”, tha kryeministri Rama.

Intervista e tij erdhi pas një tensioni diplomatik mes dy vendeve pas vendimit të Bashkisë Himarë për të shembur 19 shtëpi, që grekët pretendojnë se janë të familjeve greke.

Por, Rama theksoi se këto shembje janë pjesë e “Rilindjes Urbane”.

Rama përsëriti dhe teorinë se Akropoli u shpëtua nga një shqiptar në shekullin e 17-të.

Të martën Rama pati një bisedë me Cipras, e cila thuhet se ishte mjaft e tensionuar. Cipras i tha Ramës se është një detyrim i Shqipërisë mbrojtja e minoritetit grek, si një vend kandidat për në Bashkimin Europian.

Cipras gjithashtu theksoi se është e nevojshme rikthimi i një klime besimi për të zhvilluar më tej marrëdhëniet dypalëshe.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Tritan Kalo: Komiteti është politizuar/ Rama fton Najada Çomon për deputete

Pasi anëtari i Komitetit të Ekspertëve Tritan Kalo u largua pasi tha se komiteti është politizuar, vjen një lajm tjetër. Top Channel raporton se PS...

Tritan Kalo jep dorëheqjen nga Komiteti Teknik

Mjeku i njohur infeksionit Tritan Kalo këtë të enjte  ka dhënë dorëheqjen nga Komiteti Teknik i Eksperteve. Mjeku bën me dije se ky Komitet është...

Mesila Doda: Edi Ramën e presin vetëm zinxhirët e burgut (film)

Sekretarja e Përgjithshme e PDIU-së, Mesila Doda e ftuar në studion e ABC, ku është shprehur se opozita prej katër vitesh ka denoncuar dhe...

Eurostat: Veriu i Shqipërisë, rajoni më i varfër i Europës

Zonat e Veriut të Shqipërisë janë më të varfrat në Europë, sipas një publikimi të fundit të prodhimit për frymë rajonal të Eurostat, me...

Basha në Kombinat: Rindërtimi do të drejtohet nga ekspertët më të mirë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, këtë të enjte është takuar me banorët dhe bizneset në Kombinat. Në komunikimin e tij me qytetarët Basha u...